Pierwsza tura wyborów samorządowych zaplanowana jest na 7 kwietnia. Obywatele będą mieli możliwość wyboru swoich przedstawicieli do różnych organów samorządowych, takich jak rady gmin, miast, powiatów oraz sejmiki wojewódzkie. Ponadto wybierać będą prezydentów, burmistrzów oraz wójtów. Oto lista kandydatów na fotel prezydenta Wrocławia.

Wybory samorządowe odbędą się już 7 kwietnia. Ewentualna druga tura zostanie zorganizowana 14 dni po pierwszej turze, czyli 21 kwietnia 2024 roku. W tym czasie wyborcy będą mieli okazję wybrać swoich przedstawicieli na różnych szczeblach struktur samorządowych.

Będą wybierać radnych gmin, radnych powiatów, radnych sejmików województw, radnych dzielnic, wójtów, burmistrzów, a także prezydentów miast. Z aktualnych informacji wynika, że o fotel prezydenta Wrocławia powalczy kilku kandydatów.

Wybory samorządowe 2024: Bodnar Izabela - Trzecia Droga

28 lutego partia Trzecia Droga ogłosiła, że Izabela Bodnar została ich oficjalną kandydatką w wyborach na prezydenta Wrocławia. W swoim programie wyborczym Bodnar zadeklarował plany poparcia dla przedsiębiorców, dbałość o zieleń miejską, jakość wód oraz efektywne programy społeczne, które zapewnią równą szansę na rozwój i sukces dla wszystkich obywateli.

Kandydaci na prezydenta Wrocławia: Grzechnik Robert - Konfederacja

29 lutego radny z Wrocławia, Robert Grzechnik, poinformował, że ubiega się o urząd prezydenta miasta z ramienia Konfederacji. Dodatkowo otrzymał poparcie miejscowych struktur partii Polska Jest Jedna. W 2018 roku Grzechnik kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości i był członkiem klubu tej partii aż do lipca ubiegłego roku.

Po ewentualnym zwycięstwie kandydat planuje przeprowadzić proces "odkorkowania" Wrocławia w ciągu miesiąca. Innym ważnym punktem w programie wyborczym Konfederacji jest zapewnienie przejrzystości działań spółek miejskich. Grzechnik zapowiada stworzenie zrównoważonego budżetu miasta, który umożliwić miałby młodym ludziom między innymi zakup tańszych mieszkań we Wrocławiu.

Wybory samorządowe 2024 we Wrocławiu: Kasztelowicz Łukasz - Prawo i Sprawiedliwość

1 marca, podczas konferencji prasowej, przedstawiciele partii Prawo i Sprawiedliwość ogłosili Łukasza Kasztelowicza jako swojego kandydata na stanowisko prezydenta Wrocławia. Obecnie Kasztelowicz pełni funkcję prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Jako część swojego programu wyborczego, kandydat proponuje m.in. wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej jako środka mającego na celu złagodzenie problemu korków w mieście.

Kandydaci na prezydenta Wrocławia: Michalak Jerzy - Bezpartyjni Samorządowcy

Pod koniec stycznia Bezpartyjni Samorządowcy nominowali Jerzego Michalaka jako swojego kandydata na prezydenta Wrocławia. W wyborach w 2018 roku Michalak również ubiegał się o stanowisko prezydenta z ramienia własnego komitetu Bezpartyjny Ruch Obywatelski, zajmując wtedy czwarte miejsce spośród dziesięciu kandydatów.

Pod koniec stycznia kandydat ogłosił plan "zakończenia pięcioletniego okresu słabości". Zapowiedział skupienie się na ambitnych, długoterminowych projektach oraz priorytetowe traktowanie otwartości i dialogu. Obiecał, że praktyki blokowania mieszkańców w mediach społecznościowych zostaną zakończone. Ponadto planuje przekazanie spółek miejskich pod zarząd doświadczonych menedżerów, a instytucje generujące zyski, takie jak Rady Programowe, zostaną zlikwidowane.

Kandydat reprezentujący partię Zielonych oznajmił, że zrezygnuje z udziału w wyborach, jeśli w walce o stanowisko prezydenta Wrocławia jako kandydat Platformy Obywatelskiej wystąpi Michał Jaros, obecny lider dolnośląskiego oddziału tej partii.

Wybory we Wrocławiu: Prigan Grzegorz - Wrocławianie dla Wrocławian

12 marca zarejestrowano nowego kandydata, który powalczy o fotel prezydenta Wrocławia. Jest nim 47-letni Grzegorz Prigan z KWW Wrocławianie dla Wrocławian. Ukończył również MBA na Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Oprócz kancelarii prowadzi dwie fundacje. Ostatnim zakończonym projektem Prigana jest wdrożenie pilotażowego programu Centrów Zdrowia Psychicznego na Psim Polu i Krzykach.

Wybory samorządowe 2024 we Wrocławiu: Sutryk Jacek - KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy

Obecny burmistrz Wrocławia, Jacek Sutryk, oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę w wyborach samorządowych 14 listopada 2023 roku podczas programu "Fakty po Faktach" na TVN24. Otrzymał oficjalne poparcie Nowej Lewicy, jednak wciąż oczekuje na wsparcie ze strony Koalicji Obywatelskiej. W wyborach w 2018 roku Sutryk startował z listy KO, mając poparcie m.in. SLD, a także były prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.