Plan zagospodarowania przestrzennego dla kilku osiedli znajdujących się w północnej części Zachodniego Brzegu, gdzie powstanie docelowo 71 mieszkań, oraz dystryktu Jerozolimy, gdzie planuje się budowę 158 mieszkań, zostały przekazane władzom lokalnym.

Decyzję w tej sprawie wydał premier Benjamin Netanjahu i minister obrony Mosze Ja'alon – zaznaczyła Ofran.

Budowa mieszkań na terytoriach okupowanych przez Izrael od wojny siedmiodniowej w 1967 r. i dalsze osadnictwo na tym obszarze są uważane za nielegalne i stojące w sprzeczności z prawem międzynarodowym zarówno przez Palestyńczyków, jak i wspólnotę międzynarodową. Jest to według nich najpoważniejsza przeszkoda w osiągnięciu trwałego pokoju w relacjach izraelsko-palestyńskich.

Reklama

"Ostatnie decyzje zezwalające na budowę mieszkań oraz znaczny wzrost izraelskiego zaangażowania na rzecz osadnictwa w ostatnim okresie powinny przypomnieć społeczności międzynarodowej o odpowiedzialności Izraela za tego rodzaju łamanie prawa" – powiedział Saeb Erekat, główny negocjator w rokowaniach z Izraelem i numer dwa Organizacji Wyzwolenia Palestyny.

Niezależny ruch Pokój Teraz opowiada się za uregulowaniem konfliktu izraelskiego na drodze negocjacji zgodnych z formułą "dwa narody – dwa państwa". Jego raporty na temat osadnictwa izraelskiego na terytoriach okupowanych są uważane za bardzo miarodajne.(PAP)