Zaangażowanie czołowych polityków SLD w wyborach samorządowych, prawybory kandydata partii na prezydenta kraju oraz referendum w łonie partii w sprawie ewentualnych koalicji wyborczych - zapowiedział w sobotę w Szczecinie szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty.

Czarzasty był gościem miejskiego zjazdu SLD w Szczecinie, podczas którego delegaci wybierali szefa lokalnych struktur partii.

"Każda osoba, która była pierwsza na liście w wyborach parlamentarnych, z Czarzastym na czele, będzie w swoim województwie startować w wyborach do samorządu wojewódzkiego" - powiedział. Z tymi ludźmi odbudujemy naszą pozycję w samorządach - podkreślił.

Poinformował, że w maju wniesie poprawki do statutu w partii, dotyczące wyboru przez wszystkich członków kandydata na prezydenta oraz ich akceptacji w kwestii startu w wyborach parlamentarnych w ewentualnej koalicji.

Zapowiedział, że w przyszłych wyborach parlamentarnych SLD zamierza stworzyć jedną listę, choć zamierza też współpracować z innymi partnerami. "Na razie z Partią Razem jest trudno, bo ta partia nie chce być razem; z innymi też jest trudno, bo oni sami muszą się odnaleźć (...) W polityce trzeba wiedzieć, skąd i dokąd się idzie" - tłumaczył.

Szef Sojuszu poinformował, że partia rozpoczęła już w piątek zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum ws. aborcji w Polsce. Tę inicjatywę Sojusz zapowiedział w poniedziałek.

SLD chce zadać Polakom pytania: czy przerywanie ciąży powinno być dozwolone przez prawo, gdy zagrożone jest życie matki, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa, gdy wiadomo, że płód jest ciężko i nieodwracalnie upośledzony, oraz czy jest za liberalizacją prawa aborcyjnego, co oznaczałoby zgodę na aborcję na życzenie, gdy kobieta jest w ciąży krócej niż 12 tygodni.

Szefem lokalnych struktur SLD w Szczecinie został ponownie Dawid Krystek. Zagłosowało na niego 60 delegatów zjazdu. Jego konkurenta Grzegorza Szczerskiego poprało 21 osób. Będzie to trzecia kadencja Krystka.

Nowo wybrany lider zapowiedział, że lokalny Sojusz swą dalszą pracę chce oprzeć na rozwoju samorządu. "Chcemy zawalczyć o wzrost poparcia. Już dziś przygotowujemy się do wyborów samorządowych" - zaznaczył.