Lider SLD Włodzimierz Czarzasty namawiał na Opolszczyźnie do zbiórki podpisów pod wnioskiem o referendum ws. aborcji w Polsce. Według niego SLD ma się coraz lepiej i wróci do Sejmu. W sobotę ponownie wybrano Piotra Woźniaka na lidera Sojuszu w regionie.

Zjazd wojewódzki SLD na Opolszczyźnie odbył się w sobotę w Namysłowie.

Obecny na zjeździe Czarzasty na zwołanej tam konferencji prasowej mówił m.in. że SLD to partia, która gromadzi obecnie 23 tys. członków i jest obecna w ponad 300 powiatach w kraju. „Po dzisiejszym zebraniu na Opolszczyźnie widać, że ta partia żyje. Wszystkim tym, którzy mieli nadzieję, że umrzemy mówimy: nie - mamy się coraz lepiej i wracamy do Sejmu” - przekonywał.

Czarzasty mówił także w Namysłowie, że PiS w Sejmie „poza łamaniem konstytucji i +łamaniem ciał konstytucyjnych+, takich jak Trybunał Konstytucyjny” nie realizuje swoich przedwyborczych obietnic. Tłumaczył, że ma na myśli np. kwestię obniżenia wieku emerytalnego; niepodwyższonej kwoty wolnej od podatku; niezlikwidowanych umów śmieciowych i niepodwyższonej najniższej pensji.

Przypomniał, że SLD rozpoczął zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum ws. aborcji w Polsce, bo jak podkreślił – według Sojuszu każda kobieta ma prawo do tego, by robić ze swoim ciałem co uważa za stosowne.

„Mówimy episkopatowi i PiS-owi, że kobieta ma prawo do aborcji jeżeli to zagraża jej życiu bądź zdrowiu; że powinna mieć prawo do aborcji jeżeli płód jest genetycznie nieodwracalnie uszkodzony; że ma prawo do aborcji jeżeli zostanie zgwałcona bądź dziecko pochodzi ze związku kazirodczego. A jeżeli PiS i episkopat uważają inaczej, to my im mówimy: rodźcie i wychowujcie takie dzieci” – dodał.

Woźniak, pytany o swoje plany w regionie na najbliższe lata, mówił, że przede wszystkim należy „odciąć grubą czarną kreską lata minione”, kiedy – jak mówił – SLD w regionie zajmował się często bardziej sobą, niż ludźmi i ich problemami. „Posypuję głowę popiołem i zamierzam to zmienić” – zadeklarował i zapowiedział, że Sojusz w regionie będzie np. zabiegał o utworzenie funkcji pełnomocnika praw pacjenta czy podwyższenie płacy minimalnej, podobnie jak partia w kraju.

SLD ma obecnie na Opolszczyźnie nieco ponad 400 członków. Woźniak, obecnie wicestarosta powiatu nyskiego, funkcję przewodniczącego rady wojewódzkiej w woj. opolskim będzie sprawował po raz drugi. Cztery lata temu został wybrany na to stanowisko po raz pierwszy.