Przywódcy państw UE zaakceptowali w piątek porozumienie z Turcją o współpracy w celu zahamowania fali migracji - poinformowali na Twitterze premierzy Czech Bohuslav Sobotka i Finlandii Juha Sipila.

Wynegocjowany z Ankarą projekt porozumienia przedstawił szefom państw i rządów szef Rady Europejskiej Donald Tusk i zwrócił się o przyjęcie go bez poprawek. Do obradujących w Brukseli przywódców UE ma dołączyć premier Turcji Ahmet Davutoglu, aby ostatecznie przypieczętować plan.

Według nieoficjalnych informacji porozumienie przewiduje m.in., że od 20 marca wszyscy migranci, którzy nielegalnie przedostaną się na greckie wyspy będą odsyłani do Turcji. W zamian UE ma wkrótce zacząć przejmować syryjskich uchodźców bezpośrednio z tureckich obozów.

Reklama

Do końca czerwca br. Unia i Turcja mają otworzyć jeden rozdział negocjacji akcesyjnych (dotyczący spraw budżetowych), a jednocześnie "przyśpieszą przygotowania do otwarcia kolejnych rozdziałów" rokowań w sprawie przystąpienia Turcji do UE - podały źródła. Ankara domagała się wcześniej od Unii zobowiązania do otwarcia pięciu rozdziałów negocjacyjnych, na co jednak nie zgadzał się Cypr.

Przyśpieszona zostanie liberalizacja wizowa dla obywateli Turcji, a także przekazanie 3 mld euro unijnego wsparcia dla uchodźców syryjskich przebywających w Turcji; w ciągu tygodnia powstać ma wspólna lista konkretnych projektów, które będą finansowane z tego funduszu.