Dzieła sztuki, uważane za utracone podczas II wojny światowej, odnaleziono w prywatnych mieszkaniach w Warszawie. Funkcjonariusze stołecznej policji przejęli obrazy Jana Matejki i Michała Borucińskiego.
Reklama

Poszukiwane dzieła figurowały dotąd w bazie strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort złożył zawiadomienie w sprawie, którą nadzorowała Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ.

Zarekwirowane obrazy to "Hucułka z dzbankiem" Michała Borucińskiego i "Święty Longin, patron dzwonkarzy" Jana Matejki. Drugie z dzieł było projektem polichromii do Kościoła Mariackiego w Krakowie.

Obrazy te przed wojną stanowiły ozdobę dwóch różnych warszawskich kolekcji prywatnych, oba zostały utracone najprawdopodobniej w czasie powstania warszawskiego. Zabytki wypłynęły na stołecznym rynku antykwarycznym, co doprowadziło do ich odnalezienia i zabezpieczenia.

W wyniku ekspertyz sporządzonych przez rzeczoznawców z Muzeum Narodowego w Warszawie, potwierdzono autentyczność dzieł oraz fakt, że są one tożsame z zaginionymi w czasie II wojny światowej. Policjanci wspólnie z przedstawicielami z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabezpieczyli obrazy w obecności biegłego i przewieźli je do magazynu Muzeum Narodowego w Warszawie.