Obraz „Gęsiarka” sprzedany na aukcji w Warszawie to działo Romana Kochanowskiego, które wcześniej zniknęło z Pałacu Prezydenckiego.

Ekspertyza biegłego potwierdziła autentyczność dzieła oraz że to ten obraz wisiał wcześniej na ścianach Pałacu Prezydenckiego - dowiedział się reporter RMF Mariusz Piekarski.

Biegły z zakresu historii sztuki potwierdził autentyczność "Gęsiarki" znalezionej w jednym z domów aukcyjnych - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Zawiadomienie o zaginięciu obrazu złożyła Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy.

Rzecznik Prokuratury Przemysław Nowak mówi, że zabezpieczony obraz jest tym, który zginął z Pałacu Prezydenckiego. Ekspertyza potwierdziła, że zatrzymany w domu akcyjnym obraz "Gęsiarka" należy do Kancelarii Prezydenta.

Prokuratura ma już istotne ustalenia dotyczące tego, jaka była droga tego obrazu z Pałacu Prezydenckiego do domu aukcyjnego. Na razie nie ma zarzutów w tej sprawie i nie można o tym mówić - tłumaczy rzecznik. Według niego, szczegóły będziemy mogli poznać za parę tygodni.

Nawet 10 lat więzienia grozi osobie, która wyniosła obraz „Gęsiarka” z Pałacu Prezydenckiego. (Źródło RMF/IAR)