250 tys. podpisów w obronie gimnazjów? „Ogromny szacunek, ale one były w związku z myślą, że zmiana systemu spowoduje wygaśnięcie umów nauczycieli, że stracą pracę. To oni inicjowali zbieranie podpisów. Miałam listy oburzonych rodziców, że ich dzieci są przymuszane i przynoszą listy do podpisów w obronie gimnazjów. Rodzice czuli się zmuszani” - mówi gość Kontrwywiadu RMF FM, szefowa MEN Anna Zalewska.

Dodaje, że rozmawia z prawnikami, jak w systemie i ustawie zagwarantować, żeby nie doszło do utraty miejsc pracy przez nauczycieli. Likwidacja gimnazjów? „Nie zmieniłam zdania. Zmienimy system” - odpowiada gość RMF FM. Minister dodaje, że podpisy w obronie gimnazjów będą elementem dyskusji. „Jeśli prezydent Torunia się zgodzi, to będziemy, około czerwca, tam kończyć debatę na temat gimnazjów” – zapowiada Zalewska.

„Za 3 lata będziemy mieli ogromny problem w edukacji, wychodzi ostatni wyż. Jeśli niczego nie zmienimy, to miejsca pracy dla nauczycieli będą zagrożone. Trzeba zmienić system dla dziecka, dla edukacji i dla nauczycieli” - uważa minister edukacji. Pytana o zniesienie finansowania religii z budżetu państwa odpowiada: „Projekt ustawy zachęca do tego, żeby łamać konstytucję”. Dlaczego? „Pracownik szkoły nie może nie mieć zapłacone. Mamy religię, umowę państwa i kościoła, mówiącą o religii w systemie” - mówi gość Kontrwywiadu. "Kraje Unii Europejskiej mają finansowanie religii z budżetu państwa. To standard. Nie ma w ogóle dyskusji” - dodaje. Zniesienie matematyki na maturze? „To jest duży problem. Trzeba nauczyć się jej uczyć” - odpowiada Zalewska.

Pytana o Rzecznika Praw Dziecka, który jest zaniepokojony tym, czy będą w przedszkolach miejsca dla trzylatków, odpowiada: To jest efekt histerii samorządu”. Zdaniem szefowej MEN sześciolatek może pójść do przedszkola, oddziału przedszkolnego, lub do szkoły. „To faktycznie rewolucja, bo to prawdziwa wolność i szacunek dla obywateli” – uważa gość RMF FM.

Źródło: RMF 24.