Zbrodnia katyńska powinna być uważana za zbrodnię ludobójstwa - powiedział prezydent Andrzej Duda. W przemówieniu podczas otwarcia Muzeum Katyńskiego w Warszawie prezydent podziękował za utrwalanie pamięci o zbrodni katyńskiej. Podkreślił, że Muzeum będzie nie tylko miejscem kultywowania tej pamięci, ale też miejscem edukacji, tak Polaków, jak i cudzoziemców.

Andrzej Duda podziękował zwłaszcza Rodzinom Katyńskim, które potrafiły zachować pamięć o zbrodni w najtrudniejszych, komunistycznych czasach.

Prezydent powiedział, że zbrodnia katyńska stała się fundamentem ustroju komunistycznego w Polsce. Jej celem było wymordowanie polskiej elity, aby, jak się wyraził prezydent, naród się rozpierzchł, tak jak wojsko po śmierci dowódcy. Dlatego zbrodnia katyńska powinna być uważana za zbrodnię ludobójstwa - powiedział prezydent.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Muzeum Katyńskie stanie się, obok Muzeum Powstania Warszawskiego, kolejnym celem pielgrzymek Polaków. Będzie to muzeum nie tyle zbrodni, ale jej ofiar, gdzie będziemy mogli czcić naszych bohaterów - powiedział prezydent dodając, że stanie się ono także miejscem badań naukowych. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że ofiary zbrodni katyńskiej staną się wzorem dla młodych pokoleń Polaków.