Były prezydent Polski chce się spotkać z Władimirem Putinem. Jak informuje „Niezawisimaja Gazieta” Lech Wałęsa zamierza porozmawiać z prezydentem Rosji o możliwościach rozwiązania kryzysu w stosunkach Moskwy z krajami Zachodnimi.

„Niezawisimaja” publikuje fragment wywiadu z byłym prezydentem Polski, który w całości ma ukazać się na początku października. Lech Wałęsa tłumaczy w nim, że -„kompromis między Rosją i Europą będzie możliwy, gdy Rosja będzie gotowa do dialogu, a Europa zacznie liczyć się z rosyjskimi interesami”.

Były przywódca Solidarności podkreśla, że chce rozmawiać z Władimirem Putinem na argumenty, a nie przekonywać go do swoich racji. Tłumaczy, że najważniejsze jest, aby obie strony zaczęły prowadzić dialog, a nie monolog. -„Celem rozmów będzie integracja Rosji z Europą, albo Europy z Rosją jak komu wygodnie” - cytuje Wałęsę „Niezawisimaja Gazieta”. Odnosząc się do kwestii aneksji Krymu, były prezydent Polski zasugerował pojednanie rosyjsko - ukraińskie, dając Rosjanom radę, aby przestali walczyć z sąsiadami i ich podbijać, a pokazali im piękno i bogactwo swojego kraju. -„Rosja może stać się liderem bez przymuszania innych państw” - twierdzi Lech Wałęsa.

Przekonuje również, że Władimir Putin powinien zaprzestać uprawiania polityki „zwyciężania”, a zastosować wariant „przekonywania”. W opinii polskiego polityka, Rosja jest Polsce i Europie potrzebna, bo bez niej „nie można się ruszyć nawet na krok”.