Jest zgoda unijnych krajów na kolejny etap operacji wojskowej przeciwko przemytnikom ludzi na Morzu Śródziemnym. Informację tę potwierdziło nieoficjalnie Polskie Radio. Decyzję mieli zatwierdzić unijni ministrowie do spraw europejskich na spotkaniu w Brukseli. Oficjalnie ogłosi to wkrótce Luksemburg, kierujący pracami Wspólnoty.

Unijna operacja wojskowa przeciwko przemytnikom rozpoczęła się w lipcu. Do tej pory kraje członkowskie zbierały tylko informacje wywiadowcze na temat działań siatek przemytników ludzi. Teraz, w drugiej fazie, możliwe będzie przechwytywanie łodzi przemytników i - jeśli to konieczne - także ich niszczenie.

Zgoda polityczna unijnych krajów oznacza, że w najbliższym czasie europejskie rządy będą składać deklarację o swoim udziale w operacji, czyli o tym, ile samolotów wojskowych i statków są gotowe wysłać.

Reklama

Misja będzie prowadzona tylko na wodach międzynarodowych. Do rozszerzenia jej na wody terytorialne Libii, skąd przerzucani są uchodźcy do Europy, potrzebna będzie zgoda ONZ.