Nowy plan finansowy dla Grecji może i powinien zostać uzgodniony krótko po 15 sierpnia. Tak ustalił grecki premier Aleksis Tsipras w rozmowie z prezydentem Francji Francois Hollande'm.

Poinformowało o tym biuro premiera Grecji. Politycy spotkali się w Egipcie przy okazji otwarcia Nowego Kanału Sueskiego.

Hollande podczas ceremonii powiedział dziennikarzom, że celem negocjacji dotyczących programu jest osiągnięcie porozumienia do końca sierpnia. "Wiemy, że to trudne, ale musimy być pewni, że warunki zostaną spełnione, a wszystko odbędzie się w dobrym duchu" - powiedział. Ocenił też, że obecnie "klimat dyskusji jest właściwy", a negocjacje "zmierzają w najlepszym kierunku".

Wcześniej rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreeva podkreśliła, że informacje, jakie otrzymuje Bruksela od negocjatorów, wskazują na „satysfakcjonujący postęp” w rozmowach.
Rokowania w sprawie pożyczki o wartości około 86 miliardów euro prowadzone są przez greckie władze i wierzycieli. Obie strony liczą, że rozmowy zakończą się przed 20 sierpnia, gdy Ateny muszą spłacić dług wobec Europejskiego Banku Centralnego.