Komisja Europejska cały czas zachowuje optymizm w sprawie Grecji. Bruksela podtrzymuje swoje wcześniejsze wypowiedzi o tym, że porozumienie z Atenami jest możliwe w tym miesiącu, najlepiej przed 20 sierpnia. Niemiecki dziennik "Bild", powołując się na źródła rządowe, napisał jednak, że Berlin w to nie wierzy.

Negocjacje w sprawie pożyczki o wartości około 86 miliardów euro prowadzone są przez greckie władze i wierzycieli. Obie strony liczą, że rozmowy zakończą się przed 20 sierpnia, gdy Ateny muszą spłacić dług wobec Europejskiego Banku Centralnego.

Według "Bilda", niemieckie władze obawiają się, że negocjacje nie zakończą się w terminie i konieczne będzie kolejne finansowanie pomostowe dla Grecji.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Mina Andreeva podkreśliła jednak, że informacje, jakie otrzymuje Bruksela od negocjatorów pracujących na miejscu, wskazują na „satysfakcjonujący postęp” w rozmowach. „Nie wiadomo mi, aby ktokolwiek inny był tam obecny i miał tak dobrą ocenę sytuacji jak my” - powiedziała Andreeva. Dodała, że przygotowywanie memorandum w sprawie programu pomocowego zwykle trwa kilka tygodni. Przypomniała też, że w wypadku nowej pożyczki dla Grecji można opierać się na bardzo szczegółowym oświadczeniu przywódców strefy euro z ostatniego szczytu, jak i na propozycjach reform przedstawionych wcześniej przez grecki rząd. Według niej, może to nieco przyspieszyć negocjacje.

Rzeczniczka poinformowała ponadto, że jutro wieczorem odbędzie się telekonferencja przedstawicieli państw członkowskich i Komisji Europejskiej, by omówić postęp w rozmowach z Grecją.