Dziś w Atenach w godzinach przedpołudniowych zaplanowane jest kolejne spotkanie wierzycieli z greckim ministrem finansów Euklidesem Tsakalotosem i ministrem gospodarki, infrastruktury i turystyki Jorgosem Stafakisem.

Celem prowadzonych od kilku dni rozmów jest jak najszybsze porozumienie w sprawie pomocy finansowej dla Grecji. Jej wartość ma sięgać 86 miliardów euro.

Na spotkaniu z wierzycielami przeanalizowane zostaną powtórnie wszystkie omawiane do tej pory kwestie. Rozmowy nie będą dotyczyć jedynie zwiększenia greckiego PKB oraz tego, jak Grecja ma osiągnąć nadwyżkę w wysokości 3,5% PKB w 2018 roku, do której wcześniej się zobowiązała. W tej sprawie obie strony nie doszły jeszcze do porozumienia.

Grecki minister finansów Euklidis Tsakalotos zapowiedział, że do końca tygodnia zostaną zamknięte wszystkie tematy. Podkreślił, że negocjacje posuwają się szybciej niż zakładano i najprawdopodobniej Grecji nie będzie potrzebny kredyt pomostowy, finansowany przez wszystkie, unijne kraje.

Spotkania z wierzycielami będą trwały do wieczora. 20 sierpnia mija termin spłaty pożyczki, którą Grecja zaciągnęła w Europejskim Banku Centralnym. Wynosi ona ponad 3 miliardy euro.