Małżeństwa osób tej samej płci są już legalne całych Stanach Zjednoczonych. To wynik orzeczenia Sądu Najwyższego tego kraju. Decyzja została entuzjastycznie przyjęta przez amerykańskich gejów i lesbijki.

Prezydent Barack Obama uznał legalizację małżeństw homoseksualnych za wielki sukces Ameryki. "Jeśli rzeczywiście jesteśmy równi, to miłość jaką darzymy siebie nawzajem też powinna podlegać zasadzie równości" - powiedział Obama podczas wystąpienia w Białym Domu. Prezydent USA uznał orzeczenie Sądu Najwyższego za zwycięstwo amerykańskich ideałów. Obama wyraził szacunek dla gejów i lesbijek, którzy walczyli o równouprawnienie i zaapelował do środowisk gejowskich, by ze zrozumieniem przyjęli fakt, że wielu Amerykanów jest przeciwnych małżeństwom homoseksualnym.

Tysiące zwolenników związków homoseksualnych zgromadzonych przed siedzibą Sądu Najwyższego przyjęło decyzję o legalizacji małżeństw osób tej samej płci owacjami, śpiewami i łzami. Wielu z nich świętowało razem ze swoimi adoptowanymi dziećmi.

Podjęte stosunkiem głosów 5 do 4 orzeczenie jest ostateczne i wchodzi w życie natychmiast. Niektóre stany już dziś rozpoczynają wydawanie aktów małżeństwa parom homoseksualnym.