Potrzeba troski o pokój, rodzinę i najuboższych. Z takim przesłaniem zwrócił się do wiernych uczestniczących w procesji Bożego Ciała w Warszawie kardynał Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski podkreślał, że Boże Ciało to uroczystość dziękczynna, a w tym roku w Warszawie także poświęcona zawierzeniu rodzin. Kościół jest z rodzin i dla rodzin - mówił metropolita warszawski. Jak zaznaczał, Kościół patrzy na rodziny pozytywnie.

- Jesteśmy świadomi, że nikt i nic nie jest w stanie w pełni zastąpić rodziny, która jest dla społeczności ludzkiej, także dla społeczności Kościoła, wspólnotą niezastąpioną i niezastępowalną - tłumaczył hierarcha.

Kardynał Nycz zaznaczał również, że oprócz nadziei, Kościół patrzy na rodziny również z troską. Wskazał na przypadki rozwodów, a także na trudności ekonomiczne. Metropolita mówił o "podważaniu tożsamości małżeństwa i rodziny" w Polsce i w Europie. Przypomniał o referendum w Irlandii, gdzie większość społeczeństwa opowiedziała się za małżeństwami homoseksualnymi. W ocenie kardynała, wynik tego głosowania to "poważne ostrzeżenie" dla całej Europy, w tym także dla Polski.
Wierni uczestniczący w procesji Bożego Ciała przy kolejnych ołtarzach dziękowali również za peregrynację obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, a także za dar osób życia konsekrowanego.

Modlono się również w intencji pokoju, w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Metropolita warszawski przypomniał też o 75. rocznicy wywózek i mordów na elitach II RP. "Pokój jest zawsze zadawany człowiekowi i kolejnym pokoleniom, niestety nie jest dany wszystkim, nie możemy nie myśleć w tej procesji o Bliskim Wschodzie i krajach tego regionu, o Afryce, o Ukrainie, o tylu miejscach świata, w których ludzie nie mają pokoju, wiemy też, że ma on swą cenę i zaczyna się zawsze w ludzkich sercach i umysłach" - mówił kardynał Nycz.

Metropolita warszawski zapowiedział niedzielne uroczystości Święta Dziękczynienia. Obchody rozpocznie pielgrzymka z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Wierni przejdą z placu Piłsudskiego, Traktem Królewskim, do Świątyni Opatrzności Bożej. Tam zostanie odprawiona msza święta z udziałem Episkopatu Polski.