Powrót Polski nieufnej i eurosceptycznej - to tytuł artykułu w belgijskiej gazecie Le Soir po pierwszej turze wyborów. Oprócz dużego artykułu, krytycznego wobec PiS, jest także komentarz redakcyjny Jurka Kuczkiewicza zatytułowany - „Nie można nigdy pogardzać ludźmi”, krytyczny wobec Platformy Obywatelskiej.
Reklama

W Le Soir możemy przeczytać, że dobry wynik Andrzeja Dudy daje nadzieję Prawu i Sprawiedliwości na zwycięstwo w jesiennych wyborach parlamentarnych i powrót do władzy po ośmiu latach. „Poprzednie rządy PiS-u nie zostawiły dobrych wspomnień ani w Polsce ani w Europie” - napisał autor artykułu w Le Soir dodając, że Polska miała wtedy wizerunek kraju nieprzewidywalnego i rzucającego kłody pod nogi europejskim partnerom.

Choć - jak czytamy w belgijskim dzienniku - Andrzej Duda starał się podczas kampanii pokazać umiarkowaną twarz PiS-u. Jurek Kuczkiewicz, w osobnym komentarzu redakcyjnym, pisze o poniżającej porażce urzędującego prezydenta, a winą za zaistniałą sytuację obarcza obóz rządzący - elity polityczne, które oderwały się od rzeczywistości, które z wyższością patrzą na społeczeństwo i które zawsze wiedzą lepiej. Komentator podkreśla, że w demokracji elity nie mogą okazywać pogardy ludziom, którzy nie chcą ich poprzeć i nie mogą traktować ich jak nieokrzesanych.