System informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej po wczorajszych problemach zaczął działać, ale wyniki są wciąż cząstkowe. Na razie znamy pełne wyniki wyborów do 39 rad gmin. Udało się też ustalić wyniki w wyborach na prezydentów, wójtów i burmistrzów w 85 gminach i miastach - mówił sędzia Andrzej Kisielewski.

Przyznał jednocześnie, że wciąż nie wiadomo, kto będzie zasiadał w radach powiatów i sejmikach wojewódzkich. Nieznane są też pełne wyniki w największych miastach, w tym w Warszawie, gdzie udało się zliczyć zaledwie mniej niż jeden procent protokołów z komisji wyborczych.

Według częściowych wyników PiS wyraźnie wygrał wybory do sejmiku w Małopolsce - tam zdobył 42 procent głosów i na Podkarpaciu - 46 procent głosów. Z kolei PO najlepszy wynik uzyskało w województwie pomorskim - 37 procent. PSL najlepiej poradziło sobie w województwie mazowieckim - 34 procent.

Zgodnie z tymi częściowymi wynikami, w województwie dolnośląskim PO otrzymała 32 procent, PiS-22, PSL - 17, SLD - 9 procent. W województwie kujawsko-pomorskim PSL otrzymał 31 procent, PO - 29, PiS - 20, SLD - 9 procent. W Lubelskiem - PiS - 35 procent, PSL -32, PO - 15, SLD - 7 procent. W Łódzkiem PiS - 28 procent, PSL - 28, PO - 23, SLD - 15 procent. W województwie małopolskim PiS - 42 procent, PSL - 23, PO - 21 procent. Na Mazowszu PSL otrzymał 34 procent, PiS - 29, PO - 16 procent. Na Pomorzu wygrało PO - 37 procent, PiS - 21, PSL - 20 procent, SLD - 10 procent.

W Wielkopolsce PSL zdobył 26 procent, PO - 25, a PiS - 17 procent. SLD ma tu 11 procent.

Znane są też częściowe wyniki wyborów na prezydentów największy miast. W Białymstoku obecny prezydent Tadeusz Truskolaski otrzymał niecałe 50 procent głosów. W Bydgoszczy spotkają się w II turze Rafał Bruski z Konstantym Dąbrowiczem lub Henrykiem Gralikiem. W Gdańsku urzędujący prezydent Paweł Adamowicz otrzymał 44 procent głosów, a jego konkurentem w II turze będzie Andrzej Jaworski. To wyniki z niespełna połowy komisji. W Katowicach po zatwierdzeniu ponad połowy protokołów, wiadomo że Marcin Krupa ma ponad 40 procent głosów, a Andrzej Sośnierz - ponad 20 procent. W Poznaniu prezydent Ryszard Grobelny otrzymał 28 procent głosów i będzie walczył najpewniej z Jackiem Jaśkowiakiem To wyniki z 35 procent komisji.