Sojusz Lewicy Demokratycznej zadowolony z wyników wyborów samorządowych. Sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski nie wykluczył w radiowej Jedynce, że jego partia będzie współrządziła w województwach nawet z Prawem i Sprawiedliwością.

Poseł Gawkowski uważa, że choć jego partia prawdopodobnie uzyskała dużo gorszy niż poprzednio wynik w sejmikach wojewódzkich, dobrze spisała się na poziomie gmin i powiatów. Gość Jedynki mówił o sukcesie w miastach, gdzie lewica dotąd miała prezydentów - w większości z nich Sojusz uzyskał stan posiadania. W pierwszej turze kandydaci Sojuszu wygrali w Rzeszowie czy Dąbrowie Górniczej. Poseł SLD dodał, że większość radnych Sojuszu nadal będzie pełnić swoją funkcję.

Poseł Gawkowski uważa, że nawet w sejmikach wojewódzkich, SLD - według sondażu może współrządzić mimo średniego wyniku. Jak podkreślił, Sojusz nie wyklucza żadnych koalicji na szczeblu regionalnym, nawet z PiS-em, tym bardziej, że wielu jego wyborców zagłosowało za odsunięciem od władzy obecnej koalicji. Jego zdaniem, na poziomie lokalnym dotychczasowe podziały polityczne nie mają aż tak wielkiego znaczenia.

Według sondażu exit-poll Ipsos dla TVP Info, TVN24 i Polsatu, SLD uzyskało 8,8 procent głosów do sejmików wojewódzkich.