Na Białorusi kolejny niezależny dziennikarz ukarany za współpracę bez akredytacji z zagranicznymi mediami. Tym razem na karę grzywny w wysokości ponad 5 milionów rubli, czyli równowartość 1500 złotych, został skazany Andrej Mialeszka z Grodna.

Podstawą do nałożenia kary był wywiad z wykładowcą uniwersytetu w Grodnie, dotyczący utworzenia nowego rezerwatu przyrody. Materiał na ten temat bez wskazania autora ukazał się na stronie internetowej nadającego z Białegostoku Radia Racja. To już druga kara dla Andreja Mialeszki w tym roku. W czerwcu został skazany na grzywnę w wysokości 4 i pół miliona białoruskich rubli, czyli równowartość około 1400 złotych. Wtedy chodziło o materiał dotyczący służby zdrowia.

Pod koniec września na podobną karę została skazana dziennikarka z Babrujska Maryna Małczanaua za współpracę z telewizją Biełsat. Wtedy niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy zaprotestowało przeciwko prześladowaniu dziennikarzy ze względu na ich współpracę z zagranicznymi mediami.

Reklama