Piątkowa klęska podczas głosowania nad związkami partnerskimi nie załamała SLD. Rzecznik Sojuszu Dariusz Joński zapowiedział na konferencji prasowej, że jego klub ponownie głosi projekt ustawy w tej sprawie.

Polityk przekonywał też, że odrzucone przez sejmową większość dokumenty w żadnym razie nie naruszały artykułu 18. konstytucji, który stanowi, że "małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej".

My nie zmieniamy definicji małżeństwa, wprowadzamy tylko nową ustawę o związku partnerskim - podkreślił Dariusz Joński. Dodał, że w żadnym z projektów nie ma mowy o adopcji dzieci.

Podczas piątkowego głosowania nad projektami o związkach partnerskich, przepadł między innymi ten przygotowany przez posła Platformy Obywatelskiej Artura Dunina. Za jego odrzuceniem zagłosowało 46 posłów PO. Poseł Joński ma w związku z tym nadzieję, że premier Donald Tusk namówi swoich posłów do zmiany stanowiska w sprawie związków partnerskich i w tej kadencji uda się przegłosować projekt.

Reklama

Ponowne złożenie projektów ustaw regulujących kwestie związków partnerskich zapowiedzieli jeszcze w piątek posłowie Platformy Obywatelskiej i Ruchu Palikota.