W Anglii policja aresztowała kolejnych dwóch mężczyzn w wielkiej operacji przeciwko pedofilom. Zainicjowało ją jesienią ujawnienie licznych gwałtów i nadużyć seksualnych przeciwko nieletnim, jakich dopuścił się nieżyjący już prezenter i dyskdżokej BBC, Jimmy Savile.

Scotland Yard podał, że dziś rano i w południe aresztował 9. i 10. podejrzanego w dochodzeniach pod kryptonimem Yewtree, czyli cis. Do tej pory zgłosiło się już 450 kobiet, które twierdzą, że jako dziewczęta padły ofiarą Savile'a. Dochodzenie nie doprowadzi już oczywiście do żadnego procesu.

Ale ma ono również dwa inne wątki: Savile i jego wspólnicy oraz inne akty pedofilii, niezwiązane z Savile'm. Te dwa ostatnie aresztowania nie mają na przykład związku z zarzutami przeciw prezenterowi BBC.

Sam fakt ujawnienia skali jego występków spowodował lawinę skarg od osób, które dotychczas wstydziły się mówić o swoich przejściach w dzieciństwie. Skargi dotyczą między innymi innych prezenterów telewizyjnych i muzyków pop, członków rodzin i personelu domów dziecka.