Walka z bezrobociem i o poprawę sytuacji w służbie zdrowia, Kongres Lewicy Społecznej, który ma zbudować silną lewicową alternatywę dla prawicy - m.in. na tych sprawach będą się chcieli skupić politycy SLD w pierwszym półroczu 2013 roku.

"Mijający rok poświęciliśmy na wewnętrzną konsolidację, wybory nowych władz, na rozstrzygnięcie, czy SLD zamierza być samodzielną partią polityczną, czy wstąpić do jakiejś innej partii i te wszystkie decyzje są poza nami, a następny, 2013, to będzie rok ofensywy programowej, szukania zbliżenia z innymi nam bliskimi ideowo organizacjami i strukturami, ale przede wszystkim - orientowania się na te problemy, którymi żyją dziś ludzie" - podkreślił w rozmowie z PAP lider Sojuszu Leszek Miller.

Według niego, dwie najistotniejsze dziś kwestie to rosnące bezrobocie i problemy służby zdrowia. Po Nowym Roku Sojusz chce rozpocząć debatę na temat kondycji służby zdrowia. W przedsięwzięcie ma się zaangażować b. minister zdrowia Marek Balicki.

"Chcemy sprowokować ministra Bartosza Arłukowicza i cały rząd Donalda Tuska do poważnej debaty, bo jest coraz gorzej. Będziemy chcieli więc przedstawiać konkretne recepty, jak naprawić tę sytuację" - zaznaczył rzecznik SLD Dariusz Joński.

Sojusz zamierza poprzeć również wniosek PiS o wotum nieufności dla ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. "Bartosz Arłukowicz nie sprawdził się na tej funkcji i nie rokuje, żeby cokolwiek mógł tu zmienić' - ocenił Joński.

SLD planuje kilka przedsięwzięć dotyczących walki z bezrobociem

"Wskaźnik bezrobocia na pewno przekroczy w przyszłym roku 13 proc., w związku z tym, chcemy przygotować specjalną mapę zagrożeń i przez to analizować sytuację bezrobocia w każdym województwie i powiecie, a następnie podjąć pewne działania" - powiedział rzecznik Sojuszu.

Tam, gdzie okaże się, że problem jest szczególnie poważny, politycy ugrupowania zwrócą się do starostów i prezydentów miast, by wystąpili z wnioskami do resortu pracy i polityki społecznej o przyznanie dodatkowych środków z Funduszu Pracy na walkę z bezrobociem. "Będziemy zabiegać o to, by te wnioski były jak najszybciej rozstrzygane, a pieniądze przekazywane wprost do starostów i prezydentów" - dodał rzecznik Sojuszu.

Na przełomie stycznia i lutego SLD zorganizuje też debatę na temat problemu stale rosnącego bezrobocia. "Chcemy przedstawić nasze propozycje, jak najbardziej efektywnie wydatkować środki z Funduszu Pracy tak, żeby one rzeczywiście trafiły do osoby bezrobotnej, a nie do firm szkoleniowych, które prowadzą kursy typu ABC przedsiębiorczości, czy ABC obsługi komputera. My zaproponujemy, żeby zamiast tego typu ogólnych kursów, które nic nie dają, prowadzić kursy specjalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb bezrobotnych" - podkreślił rzecznik Sojuszu.

Wróci temat emerytur

Lewica poważnie rozważa ponadto powrót do dyskusji na temat tegorocznej reformy emerytalnej, która zrównała i podwyższyła wiek emerytalny do 67 roku życia. "Dla nas ten temat jest wciąż bardzo istotny i być może po raz kolejny będzie jakaś duża akcja społeczna, którą będziemy chcieli zapoczątkować w pierwszym kwartale przyszłego roku" - zaznaczył Joński.

Nie wykluczył przy tym złożenia w Sejmie projektu ustawy, która zamiast wyznaczonego dla wszystkich wieku 67 lat, zakładałaby, że to staż pracy (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn) decydowałby o przejściu na emeryturę. Sojusz próbował przeforsować ten pomysł już w tym roku przy okazji prac nad rządową reformą - proponował referendum w tej sprawie, nie zebrał jednak wymaganych ustawowo 500 tys. podpisów pod swym wnioskiem.

Kongres Lewicy Społecznej i obchody Święta Pracy

Ochrona zdrowia, przeciwdziałanie bezrobociu i emerytury to niejedyne kwestie, którymi zajmie się w najbliższym półroczu SLD. W połowie maja ma zostać zorganizowany Kongres Lewicy Społecznej, który liderzy Sojuszu zapowiedzieli po niedawnym posiedzeniu Rady Krajowej jako wydarzenie o charakterze programowym, które ma pokazać lewicę jako "alternatywę dla rządów liberalnej prawicy".

W kongresie miałyby uczestniczyć organizacje, które "czują się lewicowymi lub rozumują lewicowo o Polsce". Zaproszenie ma dostać też b. prezydent Aleksander Kwaśniewski. Politycy Sojuszu nie widzą również przeszkód, by - jeśli będzie taka wola - w obradach uczestniczyli działacze Ruchu Palikota. Hasłem kongresu miałaby być "jedność w różnorodności".

Wcześniej, 1 maja, SLD planuje organizację ogólnopolskich obchodów Święta Pracy. W całym kraju miałyby być zorganizowane pierwszomajowe pochody. W marcu z kolei, podobnie jak w zeszłym roku, miałby się odbyć Sejmik Kobiet Lewicy z udziałem działaczek SLD i innych organizacji lewicowych, feministycznych. Temat zjazdu nie jest jeszcze znany - tegoroczne spotkanie poświęcone było przemocy wobec kobiet.