PiS ma już gotowy wniosek o wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska. Do Sejmu trafi on w połowie stycznia, tak by głosowanie mogło się odbyć na początku lutego.

1 października ubiegłego roku PiS przedstawił Piotra Glińskiego jako swojego kandydata na premiera tak zwanego rządu technicznego. Według ówczesnych zapowiedzi wniosek miał być złożony w połowie listopada jako "prezent" na pięciolecie rządów Donalda Tuska. Liderzy partii zastrzegali, że wiele zależy od przebiegu negocjacji nad nowym budżetem unijnym.

Według rzecznika PiS Adama Hofmana wniosek jest gotowy i zostanie złożony w drugiej połowie stycznia, tak by głosowanie mogło się odbyć na początku lutego. Adam Hofman dodał, że PiS nie chce by kolidowało to z którymś z unijnych szczytów, by nie podważać pozycji Donalda Tuska ale czekanie do połowy roku na zakończenie negocjacji to "chyba zbyt długo".

Rzecznik poinformował, że PiS przygotował obszerny wniosek a zadaniem profesora Glińskiego będzie - już po jego złożeniu - szukanie poparcia w innych klubach. Jarosław Kaczyński w Sejmie na przedstawić to, co zdaniem PiS Platforma zrobiła źle przez ostatnie pięć lat, a kandydat na premiera nakreśli "pozytywny program na przyszłość". Według rzecznika PiS główny zarzut wobec rządu Donalda Tuska jest taki, że żyje się gorzej niż 5 lat temu. Zanim dojdzie do głosowania nad konstruktywnym wotum nieufności Sejm zajmie się wnioskiem PiS o odwołanie ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.