Łączenie centrolewicy pod patronatem Aleksandra Kwaśniewskiego, by złamać monopol PO-PiS; 4 czerwca - w rocznicę wyborów '89 - wielki piknik w Warszawie; kolejne projekty ustaw np. o likwidacji powiatów czy zmniejszeniu liczby posłów - to plany Ruchu Palikota na 2013 r.

Według rzecznika klubu RP Andrzeja Rozenka głównym celem Ruchu w przyszłym roku będzie "łączenie, jednoczenie szeroko pojętego środowiska centrolewicy".

"Środowisko to może liczyć, naszym zdaniem, na grubo ponad 30 proc. głosów Polaków i trzeba ten potencjał wykorzystać po to, by wreszcie odsunąć od debaty publicznej PO-PiS, który już wyraźnie Polsce szkodzi" - powiedział PAP polityk Ruchu.

Także lider Ruchu Janusz Palikot tłumaczył, że cel całej inicjatywy to "budowanie alternatywy dla PO-PiS, czyli poszerzenie politycznej płaszczyzny Ruchu Palikota".

"Chodzi o bardzo szerokie plany z udziałem wielu środowisk i wybitnych osób" - konkluduje Rozenek.

Na początku przyszłego roku - na przełomie stycznia i lutego - ma się odbyć spotkanie szefa RP z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim oraz byłym działaczem SLD, europosłem Markiem Siwcem. Według Palikota wówczas Kwaśniewskiemu zostanie "zarekomendowana" formuła działania środowisk lewicowych. Ma być ona wypracowana podczas wcześniejszych spotkań lidera RP z działaczami różnych lewicowych formacji m.in. szefem Partii Demokratycznej Andrzejem Celińskim czy liderem SdPl Wojciechem Filemonowiczem.

W 2013 roku RP planuje ponadto uczczenie kolejnej rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych z 4 czerwca 1989 roku. "4 czerwca zrobimy wielki piknik na Polach Mokotowskich albo gdzieś w Warszawie czczący (to) święto" - powiedział PAP Palikot. Dodał, że 4 czerwca ma być "elementem kulminacji różnego rodzaju działań na 9-10 miesięcy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego". Wybory do PE odbędą się w 2014 roku.

Oprócz tego Rozenek zapowiada, że w przyszłym roku Ruch nie ustanie w działaniach na rzecz poprawy polskiego prawodawstwa. Przypomniał, że dotychczas jego formacja złożyła w Sejmie ponad 70 projektów ustaw. Według niego można się spodziewać, że w nowym roku zaprezentuje podobną liczbę.

Według posła Ruchu Łukasza Gibały RP przedstawi w przyszłym roku pakiety projektów ustaw: ustrojowy oraz dotyczący służby zdrowia.

Projekty ustrojowe mają dotyczyć - jak mówił Gibała - m.in. likwidacji powiatów, ograniczenia liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz zmniejszenia liczby posłów. Propozycje mają zostać przedstawione na kongresie partii, który - według posła Ruchu - odbędzie się "w okolicach" lutego. "Wydaje się, że to jest kwestia miesiąca, góra dwóch po Nowym Roku, gdy zrobimy taki kongres dotyczący kwestii ustrojowych" - mówił.