Wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka (Ruch Palikota) poinformowała, że ustanowiła nagrodę "Kryształowego Świecznika" za wkład w budowę państwa świeckiego. Wyjaśniła, że nagradzane będą osoby, które nie godzą się na sklerykalizowanie życia politycznego w Polsce.

Nowicka na środowej konferencji prasowej poinformowała, że w skład kapituły nagrody "Kryształowego Świecznika" weszli: poseł RP Biedroń Robert, prof. Jan Hartman, publicystka Bożena Keff, prof. Stanisław Obirek, prezes Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego Biruta Przewłocka-Pachnik oraz prof. Magdalena Środa.

Pierwsi nominowani do nagrody to: Maria Peszek - za płytę "Jezus Maria Peszek", Kampania "Nie kradnę, nie zabijam, nie wierzę" - za kampanię billboardową, Koalicja Postęp i Świeckość - za działanie na rzecz świeckości, Lesław Maciejewski - za walkę o usunięcie krzyża z sali obrad Rady Miasta Świnoujście, Zuzanna Niemier i Tomasz Chabinka - za wygranie sprawy przeciwko ministrowi edukacji narodowej o naruszenie dóbr osobistych.

Kolejni nominowani to: Piotr Szwajcer - za przetłumaczenie na język polski i wydanie książki "Bóg urojony" Richarda Dawkinsa, oraz Janusz Ostoja-Zagórski za zdjęcie krzyża w Sali Senatu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

"Mam nadzieję, że nagroda, którą ustanowiłam przyczyni się do tego, że osoby inaczej myślące, niegodzące się na sklerykalizowanie życia politycznego w Polsce, zostaną dostrzeżone, a ich prawa będą w pełni przestrzegane" - powiedziała Nowicka.

Jak dodała, w Polsce żyją ludzie innej wiary, niewierzący, oraz osoby, które uważają, że rozdział kościoła od państwa jest jedną z najważniejszych wartości państwa demokratycznego. "Żeby przywrócić godność wszystkim osobom, które są w mniejszości, które wierzą, że Polska powinna być krajem neutralnym światopoglądowo, postanowiłam ustanowić nagrodę za wkład w budowę państwa świeckiego" - podkreśliła.

Nowicka poinformowała też, że nagroda "Kryształowego Świecznika" zostanie przyznana również przez internautów; można głosować na poszczególnych kandydatów na stronie internetowej wicemarszałek. Jak dodała, internauci mogą wskazywać także własne kandydatury do nagrody "Kryształowego Świecznika".