Ruch Palikota nie powinien skupiać swojej uwagi na walce z wierzącymi. Taka opinię wyraził szef klubu parlamentarnego PiS. Mariusz Błaszczak odniósł się w ten sposób do ustanowionej przez Wandę Nowicką nagrody za wkład w budowę państwa świeckiego.

Mariusz Błaszczak uważa, że ugrupowanie Janusza Palikota chce wszcząć wojnę ideologiczną. Świadczy o tym - zdaniem Błaszczaka - inicjatywa Wandy Nowickiej. Szef klubu PiS radzi, by politycy tej partii skupili swoją uwagę na zapobieganiu rosnącemu bezrobociu czy zapaści w służbie zdrowia a nie na wojnie - „najpierw z krzyżem, a teraz jak się okazuje z ludźmi wierzącymi” - powiedział Błaszczak.

Andrzej Rozenek słowa posła PiS nazwał niepoważnymi. Przypomniał, że wypowiedział je przedstawiciel partii, która od dwóch lat zajmuje się sprawą smoleńską. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Rozenek zapewnił, że sprawy światopoglądowe są bardzo ważne zarówno dla wierzących jak i niewierzących, dlatego Ruch Palikota będzie się nimi zajmował. Winą za bałagan jaki panuje w tych sprawach obarczył polityków, którzy do tej pory nie potrafili ich uporządkować. „Po to jesteśmy w Sejmie, by między innymi te sprawy wyjaśnić. By było jasne czy można wieszać symbole religijne czy nie można w budynkach publicznych. Czy rektor, który zdejmuje krzyże w państwowej uczelni jest bohaterem czy łobuzem. To powinno być unormowane” - powiedział Rozenek.

Dzisiaj wręczone zostały po raz pierwszy nagrody Kryształowego Świecznika. Nagrodę ustanowiła Wanda Nowicka z Ruchu Palikota. Ma być ona przyznawana osobom i organizacjom działającym na rzecz budowy państwa świeckiego. Pierwsze nagrody otrzymali: Lesław Maciejewski, Zuzanna Niemier, Tomasz Chabinka oraz prof. Janusz Ostoja-Zagórski, rektor Uniwersytetu w Bydgoszczy za zdjęcie krzyża w uniwersyteckiej Sali Senatu. Na niego też najwięcej głosów oddali internauci.