28 września rosyjski bloger zamieścił w internecie zdjęcia ofiar katastrofy w Smoleńsku. Wczoraj do bloga dotarły polskie media. O zdjęciach wcześniej wiedzieli przedstwiciele rządu, którzy, jak twierdzą, podjęli kroki w tej sprawie. Okazuje się jednak, że o fotografiach wiedział także Antoni Macierewicz - przewodniczący parlamentarnego zespołu badającego przyczyny katastrofy w Smoleńsku.

Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej, powiedział wczoraj portalowi Niezalezna.pl, że te fotografie dotarły do jego zespołu kilka dni temu. Poinformował też, że zostały przekazane ekspertom medycyny sądowej za granicą. W rozmowie z portalem gazeta.pl nie chciał odpowiedzieć na pytanie, czy powiadomił o tym fakcie polskie służby.

- Jakiś czas temu te zdjęcia do nas dotarły i zostały przekazane do zbadania. Ich publikację i ujawnienie uważam za działania barbarzyńskie. To jest wstrząsające, że do tego dopuszczono. Moim zdaniem odpowiedzialni za to są między innymi ci, którzy sprawili, że oddano śledztwo w ręce rosyjskie, nie dopilnowano i przekazano wszystkie dowody Rosjanom. Pozwolono, by to strona rosyjska dysponowała wszystkimi możliwościami używanymi teraz przeciwko Polsce - stwierdził Macierewicz.

Szef biura zespołu badającego przyszyny katastrofy Bartłomiej Misiewicz potwierdził słowa Macierewicza. Dodał, że nikt poza przewodniczącym tych zdjęć nie widział . -

- Te zdjęcia to na pewno efekt jakiejś gry Rosjan i można powiedzieć wprost, że jest to odpowiedź na dojście do prawdy, że w Polsce odkryto zamianę ciał. Jest to skandal i przestępstwo, polska prokuratura powinna wszcząć postępowanie. Minister Sikorski powinien wezwać ambasadora Rosji do podjęcia działań w tej sprawie - powiedział gazecie.pl Misiewicz.

Misiewicz nie chciał odpowiedzieć na pytanie, kiedy pojawią się analizy zagranicznych ekspertów i czy będą one upublicznione. - Decyzja w tej sprawie należy do przewodniczącego Macierewicza - powiedział.