Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zapowiedział w poniedziałek, że niebawem jego ugrupowanie przedstawi projekt zmiany konstytucji zmierzający do likwidacji immunitetów nadużywanych - według SP - przez różne grupy zawodowe: posłów, sędziów i prokuratorów.

"Przygotowaliśmy projekt zmiany konstytucji, który zmierza do tego aby zlikwidować nadużywane immunitety przez różne grupy zawodowe" - powiedział w Katowicach lider Solidarnej Polski. Dodał, że "immunitety w Polsce są najszersze spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej".

Kwestię immunitetów Ziobro poruszył m.in. w związku z ostatnimi doniesieniami medialnymi związanymi z prokuratorem prokuratury apelacyjnej w Katowicach, który został zawieszony w czynnościach służbowych po tym, jak nietrzeźwy prowadził samochód i próbował uciekać przed policyjnym patrolem. Po wykonaniu czynności, prokurator, którego chroni immunitet, został zwolniony do domu.

Zdaniem byłego ministra sprawiedliwości nie ma żadnego uzasadnienia, aby immunitety "mogły służyć właśnie w takim przypadku, kiedy jedzie pijany kompletnie jak bela (...) prokurator".

"Jeśli to robi prokurator i to prokuratury apelacyjnej, prestiżowego wydziału do walki z przestępczością zorganizowaną, to taki człowiek powinien natychmiast następnego dnia stracić swoją funkcję, stanowisko, i być z całą surowością osądzony" - powiedział Ziobro. Zastrzegł, że w kwestii tego zajścia nie chce niczego przesądzać, ponieważ nie zna wszystkich faktów, dlatego oczekuje na dokładne zbadanie tej sprawy.

Ziobro dodał, że zmiana w konstytucji powinna dotyczyć wszystkich immunitetów: poselskich, sędziowskich, prokuratorskich. Przekonywał, że immunitety nie powinny chronić przed bandyterką.

To przecież Platforma Obywatelska kiedyś obiecywała likwidację immunitetu

"Będziemy chcieli w sposób skuteczny doprowadzić do zmiany i też złapać za słowo Platformę Obywatelską; przypomnę (...), że to przecież Platforma Obywatelska kiedyś obiecywała likwidację immunitetu. Doszli do władzy, mają w tej chwili większość, mają prezydenta i jakoś zapomnieli (...). My Solidarna Polska przypomnimy im o ich zobowiązaniach, o ich obietnicach" - powiedział Ziobro.

Prace nad zmianami w konstytucji mogą - zdaniem Ziobry - rozpocząć się po wakacjach. Projekt prawdopodobnie zostanie zgłoszony w Sejmie przed ich zakończeniem. Jak dodał lider SP, "będzie to niebawem".