Apel do liderów wszystkich partii parlamentarnych o poparcie zmian w konstytucji w celu zniesienia immunitetu - wystosował w środę w Sejmie lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Znieśmy immunitety i przywróćmy w Polsce przyzwoitość - wzywał.

Jak tłumaczył Ziobro na konferencji prasowej w Sejmie, projekt zmiany konstytucji zmierza do całkowitej likwidacji immunitetów, nadużywanych - według niego - przez różne grupy zawodowe: posłów, senatorów, sędziów i prokuratorów.

Lider SP powiedział, że porusza kwestię immunitetu w związku z tzw. aferą taśmową, która ujawniła nieprawidłowości przy zatrudnianiu w państwowych spółkach. Inny powód inicjatywy - mówił - to ostatnie doniesienia medialne o prokuratorze prokuratury apelacyjnej w Katowicach, który został zawieszony w czynnościach służbowych po tym, jak nietrzeźwy prowadził samochód i próbował uciekać przed policyjnym patrolem.

Według niego te wydarzenia pokazują jasno, że obecnie konstytucja przyzwala na to, aby w Polsce były "święte krowy", które mogą bezkarnie popełniać przestępstwa i w sposób "całkowicie bezczelny i bezwstydny" wyprowadzać pieniądze ze spółek Skarbu Państwa.

"Zróbmy to i zmieńmy konstytucję. Zlikwidujmy immunitety, które tak bardzo bulwersują Polaków i źle wpływają na poczucie równości wobec prawa. Ryba psuje się od głowy i te zmiany w konstytucji mają uzdrawiać, by tego rodzaju afery, które coraz częściej trafiają do wiedzy opinii publicznej, jak choćby afera taśmowa, w końcu ukrócić" - powiedział Ziobro.

Prezes Solidarnej Polski poinformował, że w najbliższym czasie wyśle list do wszystkich liderów partii parlamentarnych, w którym zaapeluje o poparcie projektu znoszącego immunitet. Jak podkreślił, w pierwszej kolejności list trafi do lidera PO, premiera Donalda Tuska, który - jak powiedział Ziobro - zapowiadał, że gdy Platforma dojdzie do władzy i będzie miała większość w parlamencie, to w pierwszej kolejności zlikwiduje immunitet.

"My mówimy teraz, że razem możemy mieć tę większość. Solidarna Polska może być razem z Platformą Obywatelską, wierzę, że też razem i z Prawem i Sprawiedliwością oraz z innymi ugrupowaniami parlamentarnymi i możemy pokazać, że chcemy przyzwoitości w polskiej polityce" - podkreślił lider SP.

Jego zdaniem prace nad zmianami w konstytucji mogłyby rozpocząć się już po wakacjach.

Zgodnie z art. 235 konstytucji, projekt o zmianie ustawy zasadniczej może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów (92), Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów (307) w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.