Podczas spotkania premiera Donalda Tuska z kolegium klubu PO pojawiło się 12 nazwisk możliwych kandydatów na szefa klubu Platformy; politycy ustalili, że w poniedziałek zbierze się zarząd partii, by rozmawiać o nowym rządzie - dowiedziała się nieoficjalnie PAP ze źródeł w PO.

Podczas wieczornej rozmowy postanowiono, że na szefa senackiego klubu Platformy będzie rekomendowany dotychczasowy przewodniczący Marek Rocki.

Według informacji PAP, nie było dyskusji na temat składu przyszłego rządu, była natomiast mowa o programie partii na kolejne lata rządzenia. Propozycje programowe padały również ze strony kolegium klubu PO. "Dyskusja była szczera, przyjazna" - powiedział PAP jeden z uczestników spotkania.

W trakcie rozmowy padło 12 nazwisk możliwych kandydatów na szefa klubu Platformy. Mają się one częściowo pokrywać z tymi, które krążą na dziennikarskiej giełdzie: obecnego rzecznika rządu Pawła Grasia, Waldy Dzikowskiego, szefa klubu w mijającej kadencji Tomasza Tomczykiewicza, Sławomira Nowaka, Sławomira Rybickiego, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Bogdana Zdrojewskiego.

Nowością - według rozmówców PAP - jest nazwisko obecnego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego; premier miał też wymienić w tym kontekście Bartosza Arłukowicza, Joannę Muchę, Jarosława Gowina i Rafała Grupińskiego.

Szef rządu podsumował również minioną kadencję i dziękował za współpracę

Szef rządu miał również - jak wynika z relacji źródeł PAP - poinformować, że Paweł Graś i Sławomir Nowak odmówili objęcia tego stanowiska. Według źródeł PAP, decyzje o tym, kto będzie ostatecznie rekomendowany na szefa klubu podejmie sam Tusk. Według rozmówców PAP, niekoniecznie będzie to osoba z grona 12 osób. Wybór prawdopodobnie zostanie dokonany na pierwszym posiedzeniu klubu PO - 8 listopada.

Jak relacjonowali PAP uczestnicy wieczornego spotkania w kancelarii premiera, szef rządu podsumował również minioną kadencję i dziękował za współpracę. Mówił, że to była dobra kadencja Sejmu i przestrzegał, że obecna będzie trudniejsza, gdyż PO będzie miała dwóch poważnych przeciwników. W tym miejscu miał wymienić Janusza Palikota i Leszka Millera.

Według rozmówców PAP, w poniedziałek ma się zebrać zarząd partii, który będzie dyskutował o sprawach dotyczących nowego rządu.

W skład kolegium klubu PO - w kończącej się kadencji Sejmu - wchodzą: przewodniczący klubu Tomasz Tomczykiewicz, wiceszefowie klubu, m.in. Sławomir Rybicki, Jarosław Gowin, Małgorzata Kidawa-Błońska, Waldy Dzikowski, Rafał Grupiński, Iwona Śledzińska- Katarasińska, Ireneusz Raś oraz skarbnik klubu.