Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", w nowym gabinecie mają się znaleźć najbliżsi doradcy premiera, którzy do tej pory działali głównie zakulisowo.

Donald Tusk szykuje newralgiczne stanowisko dla Krzysztofa Kiliana, jednego ze swoich najbardziej zaufanych ludzi. Był on szefem resortu łączności w gabinecie Hanny Suchockiej, obecnie jest wiceprezesem Polkomtelu. Jak ustaliła gazeta - swoim najbliższym współpracownikom w firmie już zapowiedział, że wraca do polityki.

Gdzie chciałby go skierować szef rządu? Prawdopodobnie do Kancelarii Premiera, gdzie miałby - w randze ministra - zająć się sprawami administracji i cyfryzacji. Rozważany jest też inny scenariusz - Kilian zostałby w rządzie szefem resortu sportu, istotnego w kontekście zbliżającego się Euro 2012.

"Nie komentuję tego typu plotek. Pracuję w Polkomtelu i nie zamierzam na razie się z firmą rozstać, choć nigdy nic nie wiadomo" - odpowiada sam zainteresowany. Kilian należy do najbliższych Tuskowi doradców od czasu wybuchu afery hazardowej, czyli od ponad dwóch lat.

Reklama

Pojawiają się również spekulacje na temat wzmocnienia rządu przez powołanie Jana Krzysztofa na stanowisko wicepremiera i ministra gospodarki. Lider PSL Waldemar Pawlak pozostałby wicepremierem, ale objąłby resort powstały z połączenia Ministerstwa Środowiska i Energetyki. "To nieuzasadnione spekulacje" - ocenia Eugeniusz Grzeszczak z PSL, minister w Kancelarii Premiera.