W poniedziałek 7 listopada - w przeddzień zatwierdzenia koalicji rządowej z PSL- ma się zebrać zarząd krajowy PO. Według informacji PAP ze źródeł w partii, zarząd ma rozmawiać m.in. o personaliach w nowym rządzie i klubie parlamentarnym PO.

Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) powiedziała w piątek, że spodziewa się, iż na poniedziałkowym posiedzeniu zarządu premier przedstawi swoje propozycje dotyczące przyszłego składu rządu. Do tej pory za "pewniaków" w przyszłym rządzie uznawani są: Radosław Sikorski, Elżbieta Bieńkowska i Jacek Rostowski - poinformowała PAP Kidawa-Błońska.

Ministrami, których pozycja wydaje się niezagrożona, są ponadto Barbara Kudrycka, Tomasz Siemoniak, który przejął MON po Bogdanie Klichu oraz Krzysztof Kwiatkowski, choć nazwisko tego ostatniego pojawia się też w kontekście kandydatury na nowego szefa klubu PO - informują rozmówcy z PO.

Obok Katarzyny Hall i Cezarego Grabarczyka z rządu ma odejść - na stanowisko marszałka Sejmu - minister zdrowia Ewa Kopacz. P.o. ministra zdrowia ma zostać dotychczasowy zastępca Kopacz Jakub Szulc, ale nie jest przesądzone, czy na dłużej zachowa to stanowisko: media spekulują, że Kopacz mógłby zastąpić m.in. Bartosz Arłukowicz. Z kolei na miejsce Grabarczyka PO szuka "bezpartyjnego fachowca", choć niewykluczone, że stanowisko to otrzyma Grzegorz Schetyna - informują źródła PAP.

Nieoficjalnie źródła w kierownictwie PO potwierdzają, że nowym ministrem sportu na zostać Sławomir Nowak. Nie jest natomiast przesądzone, czy szefem resortu kultury będzie nadal Bogdan Zdrojewski - jego otoczenie informowało, że Zdrojewskiemu zależałoby na zachowaniu tej funkcji, ale możliwe jest też, że premier będzie wolał widzieć Zdrojewskiego jako nowego szefa klubu (którym już kiedyś kierował). Politycy PO z dotychczasowych władz klubu oceniają, że kandydatura Zdrojewskiego mogłaby uzyskać szeroki kompromis w klubie PO.

Największą zagadką jest przyszłość Grzegorza Schetyny

Nadal niewyjaśniona pozostaje przyszłość Grzegorza Schetyny, który - jak informuje jego otoczenie - do tej pory nie spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem i nie otrzymał od niego propozycji wejścia do rządu. Politycy PO spekulują, że Tusk zaproponuje Schetynie ministerstwo spraw wewnętrznych (choć media spekulują, że mógłby je objąć Paweł Graś), albo resort infrastruktury po Cezarym Grabarczyku. Politycy PO z tzw. "spółdzielni Grabarczyka" oceniają nawet, że za około rok Grabarczyk miałby szansę odzyskać stanowisko ministra infrastruktury - po tym, jak "powinie się noga" jego następcy.

Kandydatami PSL do nowego gabinetu są dotychczasowi ministrowie: prezes PSL Waldemar Pawlak (na stanowisko wicepremiera i ministra gospodarki), Jolanta Fedak (resort pracy) i Marek Sawicki (rolnictwo). Prezes PSL rozwiewał pojawiające się w mediach wątpliwości, czy Stronnictwo będzie się upierało przy obsadzeniu ministerstwa pracy. Jak mówił, to jedna z gazet i stacja telewizyjna widziałyby w tym fotelu - zamiast Fedak - szefa doradców premiera Michała Boniego.

Niektórzy politycy PO z zarządu krajowego powątpiewają czy na poniedziałkowym posiedzeniu władz partii będzie mowa o szczegółach obsady stanowisk w przyszłym rządzi. "Spodziewam się raczej dyskusji programowej, ewentualnie rozstrzygnięć dotyczących szefa klubu" - powiedział PAP jeden z szefów regionów.

W trakcie czwartkowego spotkania premiera Donalda Tuska z kolegium klubu PO padło 12 nazwisk możliwych kandydatów na szefa klubu Platformy. Częściowo pokrywają się one z tymi, które krążą na dziennikarskiej giełdzie: obecnego rzecznika rządu Pawła Grasia, Waldy Dzikowskiego, szefa klubu w mijającej kadencji Tomasza Tomczykiewicza, Sławomira Nowaka, Sławomira Rybickiego, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Bogdana Zdrojewskiego.

Nowością - według rozmówców PAP - jest nazwisko obecnego ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego; premier miał też wymienić w tym kontekście Bartosza Arłukowicza, Joannę Muchę, Jarosława Gowina i Rafała Grupińskiego.

Szef rządu miał również - jak wynika z relacji źródeł PAP - poinformować, że Paweł Graś i Sławomir Nowak odmówili objęcia tego stanowiska. Według źródeł PAP, decyzje o tym, kto będzie ostatecznie rekomendowany na szefa klubu, podejmie sam Tusk. Według rozmówców PAP, niekoniecznie będzie to osoba z grona 12 osób. Wybór prawdopodobnie zostanie dokonany na pierwszym posiedzeniu klubu PO - we wtorek 8 listopada. Również 8 listopada zbierze się Rada Krajowa PO, która ma zatwierdzić koalicję z PSL.