W poniedziałek w Sejmie odbędzie się spotkanie marszałka seniora Józefa Zycha z szefami klubów parlamentarnych na temat pierwszego posiedzenia Sejmu VII kadencji. Tego dnia odbędzie się także w Sejmie uroczystość wręczenia posłom-elektom zaświadczeń o wyborze.

Zych (PSL) powiedział w czwartek PAP, że chce się spotkać z wszystkimi szefami klubów, by szczegółowo omówić zaplanowane na wtorek pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji.

"Chcę porozmawiać z szefami klubów, jak to posiedzenie będzie wyglądać i wysłuchać ich propozycji na ten temat. Choć porządek obrad jest dość precyzyjny, to jednak w tej części roboczej, dotyczącej wyboru marszałka Sejmu i wicemarszałków mogą się pojawić jakieś wnioski, więc chciałbym o tym porozmawiać. To będzie taka robocza wymiana zdań" - zaznaczył.

Do tej pory wszystkie kluby parlamentarne, oprócz PO, wybrały swoich przewodniczących

Klubem PiS kieruje ponownie Mariusz Błaszczak, szefem klubu Ruchu Palikota jest Janusz Palikot, SLD - Leszek Miller, a PSL - Jan Bury. Niewykluczone więc, że w spotkaniu z Zychem PO będzie reprezentować dotychczasowy szef klubu Tomasz Tomczykiewicz. Według dotychczasowych informacji, pierwsze posiedzenie nowego klubu PO odbędzie się prawdopodobnie we wtorek 8 listopada, nie wiadomo na razie jednak, czy zostanie wtedy wybrany nowy szef klubu.

Według Zycha, spotkanie odbędzie się w Sejmie prawdopodobnie po południu. Natomiast o godz. 11.00 w Sali Kolumnowej nowym posłom zostaną uroczyście wręczone zaświadczenia o wyborze.

Wręczenie zaświadczeń nowo wybranym posłom odbędzie się na podstawie Kodeksu wyborczego. Organizatorem poniedziałkowej uroczystości wręczenia dokumentów jest Państwowa Komisja Wyborcza.

Zgodnie z obwieszczeniem PKW o wynikach wyborów do Sejmu 460 posłów zostało wybranych spośród przeszło 7 tys. kandydatów zgłoszonych na 338 listach przez 11 komitetów wyborczych. O jeden mandat poselski ubiegało się średnio 15 osób.