Zniesienie opłat za polskie wizy krajowe dla obywateli Ukrainy oraz otwarcie nowego konsulatu RP w Doniecku, na wschodzie tego kraju, zapowiedział w środę w Kijowie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

"Umowę w sprawie zniesienia opłat za polskie wizy wewnętrzne podpiszemy w tym roku" - oświadczył Sikorski na wspólnej konferencji prasowej z szefem ukraińskiej dyplomacji Kostiantynem Hryszczenką.

Polski minister podkreślił, że nasz kraj wydaje na Ukrainie najwięcej wiz schengeńskich spośród wszystkich państw UE oraz zadeklarował, iż Warszawa nadal będzie sojusznikiem Kijowa w jego dążeniach do liberalizacji ruchu wizowego.

"Gdy tylko spełnicie warunki techniczne dla ruchu bezwizowego z UE, Polska będzie was wspierać" - powiedział.

Reklama

Sikorski poinformował także, że dzień wcześniej, we wtorek, Polska zwróciła się do Ukrainy o zgodę na uruchomienie konsulatu w Doniecku, który będzie jednym z miast gospodarzy Euro 2012. Obecnie na Ukrainie działa siedem konsulatów RP: w Kijowie, Lwowie i Charkowie, które także przyjmą Euro 2012, oraz w Winnicy, Odessie i Sewastopolu.

"Przed Euro 2012 nasi konsulowie będą pracować na dwie zmiany" - zapewnił szef polskiej dyplomacji.

W 2011 roku polskie służby konsularne wydały obywatelom Ukrainy 570 tysięcy wiz. Opłata za rozpatrzenie wniosku wizowego, uprawniającego do podróżowania po strefie Schengen wynosi 35 euro. Za wizę narodową należy zapłacić 20 euro. W ubiegłym roku Polska wydała Ukraińcom ponad 200 tysięcy wiz narodowych.