"Jeżeli ktoś oddaje dzisiaj głos na PO, to bardzo zwiększa szanse na to, że przy władzy będzie także Palikot, a to już będzie kompletny upadek polskiego życia publicznego" - powiedział Kaczyński na konferencji prasowej w podwarszawskich Włochach.

Dopytywany "skąd wiadomo, że doszło do koalicyjnego porozumienia" PO z Ruchem Palikota, prezes PiS powiedział, że "tego rodzaju słuchy krążą". "Jeżeli się okaże, że to nieprawda, będziemy z tego bardzo radzi. Na razie wszystko wskazuje na to, że Palikot i jego partia to nic innego jak klon PO" - powiedział Kaczyński.

W jego ocenie, koalicja PO-Ruch Palikota to "nie jest zupełnie to samo, co koalicja PiS-Samoobrona-LPR".

"Jeżeli PO powie: albo nowe wybory, albo koalicja z Palikotem, to już dzisiaj deklaruję, że godzimy się na nowe wybory" - oświadczył lider Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodał, PO nie zgodziła się na nowe wybory w kadencji 2005-2007. "Proponowaliśmy nowe wybory, było głosowanie, PO była przeciw" - podkreślił.

"Niezależnie od skrajnie krytycznej oceny Samoobrony, to mimo wszystko ta partia, przy wszystkim, co było tam skrajnie złe, wyrastała z pewnego realnego problemu społecznego, wielkiej krzywdy na polskiej wsi. Ta partia (Ruch Palikota-PAP) wyrasta tylko ze zorganizowania elementów, których nie chcę określać" - powiedział Kaczyński.

Na późniejszej konferencji prasowej Kaczyński był pytany o możliwość zawarcia przez PiS koalicji z PSL po wyborach. "Nie było żadnych takich rozmów, naszym celem jest zdobycie samodzielnie większości, która umożliwi realizację naszych planów, naszego programu" - odpowiedział.

"Każda koalicja, każdy układ parlamentarny jest z naszego punkty widzenia możliwy tylko wtedy, jeżeli będziemy mogli zrealizować nasz program, za żaden inny nie będziemy brali odpowiedzialności, bo po prostu żadnego innego programu dla Polski w tej chwili nie widzimy" - oświadczył prezes PiS. Jak dodał, z punktu widzenia jego partii, "absolutnie nie do zaakceptowania" jest kontynuowanie obecnej sytuacji.

"Nie ma mowy o żadnej koalicji dla SLD i PO"

Kaczyński zwrócił się do dziennikarzy o zaniechanie pytań o koalicje z różnymi partiami, "w szczególności z SLD i PO". Oświadczył, że "nie ma mowy o żadnej koalicji dla SLD i PO".

Prezes PiS nawiązał też do poradnika dla mężów zaufania, przygotowanego przez stowarzyszenie "Solidarni 2010", będącego - jak mówił - wyrazem skrajnej nieufności. Przedstawiciele "Solidarnych 2010", Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego, klubów "Gazety Polskiej" podpisali we wrześniu porozumienie o współpracy na rzecz uczciwości przeprowadzenia wyborów parlamentarnych.

"Ja bym bardzo prosił, aby pytał nas pan o rzeczy, które nas dotyczą. Z całym szacunkiem odnosimy się do tego ruchu, ale jest nasz poradnik, może go pan sobie przeczytać" - odpowiedział Kaczyński dziennikarzowi, który pytał go o poradnik.

Dopytywany, czy według niego jest zagrożenie, że wybory nie będą uczciwe, Kaczyński odpowiedział: "Wybory we wszystkich demokracjach są przeprowadzane na zasadzie ograniczonego zaufania, to jest podstawowa zasada w ogóle funkcjonowania demokracji, gdyby tę zasadę uchylić, to dlaczego nie mielibyśmy być za dyktaturą, gdyby w dyktaturze wszyscy, którzy sprawują władzę na różnych szczeblach byli bardzo uczciwi, to mogliby doskonale rządzić".

"Cała demokracja opiera się na zasadzie ograniczonego zaufania, dlatego wybory muszą być kontrolowane" - oświadczył prezes PiS.

Uczestnicząca w konferencji Barbara Fedyszak-Radziejowska z Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego podkreśliła, że jej organizacja "bardzo żywo sympatyzuje" z "Solidarnymi 2010". Zastrzegła jednak, że procedurą przygotowania mężów zaufania w komisjach zajmuje się PiS.