Organizatorzy kampanii mówili w środę na konferencji prasowej w Fundacji im. S. Batorego, że z badań wynika, iż prawie połowa kobiet w Polsce nie głosuje, a frekwencja wśród nich jest od 5 do 10 proc. niższa niż w grupie mężczyzn.

"Kobiety często mówią, że nie znają się na polityce i nie czują się w tym temacie kompetentne. My chcemy je przekonać, że znają się doskonale na życiu, wiedzą jak zarządzać domowym budżetem, jak radzić sobie z przeciwnościami, jak dbać o zdrowie rodziny, znają się na edukacji i wielu innych sprawach. Polityka to też życie. Chcemy przekonać panie, że są kompetentne i nie powinny same pozbawiać się głosu w dniu wyborów" - mówiła w środę dziennikarzom koordynatorka kampanii Joanna Załuska z Fundacji im. S. Batorego.

Jak tłumaczyła, kampania "Kobiety na wybory" nie będzie zachęcać do głosowania na kobiety. "Będziemy zachęcać do tego, żeby kobiety wzięły udział w wyborach i głosowały na kogo chcą" - zapewniła Załuska. Jej zdaniem, udział kobiet w wyborach jest ważny, gdyż dzięki niemu kobiety zyskują swoją reprezentację w parlamencie.

Z kolei specjalista w zakresie badania frekwencji wyborczej dr Mikołaj Cześnik tłumaczył, że organizatorom kampanii chodzi o to, żeby kobiet przy urnach było przynajmniej tyle samo co mężczyzn. "Jeśli kobiet będzie o połowę mniej, to będą miały gorszą reprezentację, a z tego, że będą miały gorszą reprezentację będzie wynikało wiele niesympatycznych dla nich kwestii. Jeżeli kobiety nie będą miały swoich reprezentantów, to będą pozbawione politycznego wpływu, a w związku z tym mogą być upośledzane w sferze publicznej" - wyjaśnił.

Cześnik zaznaczył przy tym, że większy udział kobiet wyborach nie powinien mieć zasadniczego wpływu na ich wynik. "Dotychczasowe badania i symulacje nie wskazują, żeby istniała jakaś zasadnicza zależność między byciem kobietą, a preferencją wyborczą. Niegłosujący mężczyźni i niegłosujące kobiety są względnie podobni jeśli chodzi o preferencje wyborcze" - zaznaczył.

Cześnik zwrócił ponadto uwagę, że w wielu krajach demokratycznych (W. Brytania, Szwecja, Nowa Zelandia, Australia) działania profrekwencyjne prowadzi państwo. "W tych krajach rządzący mają świadomość, że zachęcanie do wyborów to jest pewien obowiązek, który powinno brać na siebie państwo. Należy ubolewać, że w Polsce póki co w tym zakresie rządzący są mniej uświadomieni" - ocenił.

Jego zdaniem bowiem w większości przypadków brak zainteresowania wyborami wynika z braku wiedzy. "Tak więc ważne jest edukowanie, informowanie, wyjaśnianie obywatelowi, że procedura demokratyczna jest dla niego czymś istotnym i ma zasadniczy wpływ na to, jak mu się będzie żyło" - stwierdził Cześnik.

Kampania "Kobiety na wybory" to już piąta profrekwencyjna akcja koalicji organizacji Masz Głos, Masz Wybór. Jej celem jest nie tylko zachęcenie kobiet do udziału w tegorocznych wyborach, ale także informowanie o nowych procedurach i ułatwieniach w prawe wyborczym.

Kampania ma być widoczna zarówno w mediach poprzez spoty radiowe i telewizyjne, czy reklamy prasowe, w szkołach poprzez akcję "Młodzi głosują", jak i w lokalnych społecznościach za pomocą debat, happeningów i akcji ulotkowych. Akcja ma być także propagowana w internecie m.in. poprzez specjalną aplikację dla użytkowników portalu Facebook, której celem jest wyłonienie pań, które zachęcą największe grono kobiet do udziału w wyborach.

"Bądźmy obywatelami pełną gębą"

Koalicja "Masz Głos, Masz Wybór" przygotowuje także specjalną kampanię "Bądźmy obywatelami pełną gębą" adresowana do osób niepełnosprawnych. Jednym z jej celów jest informowanie o nowych procedurach w prawie wyborczym w tym m.in. możliwości głosowania korespondencyjnego, przez pełnomocnika oraz za pomocą nakładki w języku Braille'a.

Na stronie wyborczej www.kobietynawybory.pl znaleźć będzie można także przydatne materiały informacyjne, takie jak "Poradnik wyborcy" czy "Kalendarz Wyborczy".

Koalicję Masz Głos, Masz Wybór skupia kilkanaście organizacji pozarządowych, które od 2007 roku działają wspólnie na rzecz zwiększenia udziału obywateli w wyborach. W jej skład wchodzą m.in. Fundacja im. S. Batorego, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Forum Obywatelskiego Rozwoju, czy Izba Wydawców Prasy.