Główne siły polityczne: PO, PiS, PSL, SLD i PJN zarejestrowały już większość list kandydatów do Sejmu i kandydatów do Senatu, którzy wystartują w październikowych wyborach parlamentarnych. We wtorek, o północy, mija termin rejestracji list wyborczych.

Komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów co najmniej w połowie okręgów wyborczych, uprawniony jest do zgłoszenia dalszych list bez poparcia zgłoszenia podpisami wyborców.

Jak wynika z informacji zamieszczonych na stronach internetowych PKW o godz. 21.40., Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska zarejestrował już listy w 36 okręgach i 84 kandydatów do Senatu. Komitet głównej siły opozycyjnej - Prawa i Sprawiedliwości z kolei zarejestrował 27 list kandydatów do Sejmu i 65 kandydatów, którzy ubiegać się będą o mandat senatora.

SLD zarejestrował 31 list kandydatów na posłów i 53 listy kandydatów do Senatu. 31 list i 54 kandydatów senackich zarejestrował z kolei Komitet PSL. PJN zarejestrował do wtorku popołudnia 27 list kandydatów do Sejmu i 9 na senatorów.

Komitet Wyborczy Ruch Palikota zarejestrował listy kandydatów w 28 okręgach oraz żadnego kandydata na senatora. Listy zarejestrowały również: Komitet Wyborczy Polska Partia Pracy - Sierpień 80 (21 list kandydatów na posłów i 5 list kandydatów na senatora); Komitet Wyborczy Prawica (13 list do Sejmu i 8 kandydatów na senatorów); Komitet Wyborczy Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke (16 list do Sejmu, 6 kandydatów do Senatu), a także Komitet Wyborczy Mniejszość Niemiecka (jedna lista w okręgu opolskim i dwóch kandydatów na senatorów).

Swych list nie zarejestrowały jak dotąd m.in. komitety wyborcze: Liga Polskich Rodzin; Narodowego Odrodzenia Polski, a także Komitet Wyborczy Polska Patriotyczna.

Jeśli chodzi o Senat, swe kandydatury zarejestrowali już: b. premier Włodzimierz Cimoszewicz (startuje w Białymstoku); b. poseł PO Robert Węgrzyn (Opole); szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Edmund Klich (Kalisz); reżyser i b. poseł PO Kazimierz Kutz (Katowice); prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc (Rzeszów); b. szef klubu PO Zbigniew Chlebowski (Wałbrzych).

Swe kandydatury zarejestrowały ponadto: obecna posłanka SdPl Izabella Sierakowska (Lublin); żona zmarłego w katastrofie smoleńskiej wiceszefa klubu PO Grzegorza Dolniaka, Barbara Dolniak (Sosnowiec).

13 kandydatów na senatorów zarejestrował Komitety Wyborczy Wyborców Unia Prezydentów - Obywatele do Senatu.