Jesteśmy gotowi do rządzenia, bo wiemy, co zrobić, by Polska była lepsza - oświadczył podczas niedzielnej konwencji wyborczej SLD w Łodzi przewodniczący Sojuszu Grzegorz Napieralski. W trakcie konwencji wyborczej zaprezentowano kandydatów SLD w wyborach do parlamentu z okręgu łódzkiego.

Napieralski przekonywał, że Sojusz ma dobry program, który przygotowali specjaliści. Wierzy, że po 9 października (data wyborów do Sejmu i Senatu) ten program będzie realizowany. "Startujemy do wyborów z podniesioną głową" - zadeklarował polityk. Na spotkaniu z dziennikarzami powiedział, że pierwszą decyzją po zwycięstwie SLD będzie znalezienie dobrego ministra finansów.

Lider SLD ostro skrytykował ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka. Przypomniał, że przed laty Grabarczyk był autorem filmu "Zagubiona autostrada", mówiącego o niedokończonych inwestycjach drogowych poprzednich ekip. Teraz - jak mówił Napieralski - ten film należy pokazać ministrowi. "Grabarczyk jest dobry w budowaniu spółdzielni kolesiów, obsadzaniu na stanowiskach" - powiedział lider SLD.

Zdaniem Napieralskiego jedynym człowiekiem, który broni ministra, jest premier Donald Tusk, "bo on lata nad Polską helikopterem".

"Niech z Łodzi popłynie sygnał, że trzeba to zmienić. Niech popłynie sygnał, że trzeba zmienić nasz kraj" - mówił. Oświadczył, że SLD jest gotowy do rządzenia. Sojusz wie, co zrobić, żeby Polska była lepsza.

Napieralski zwrócił uwagę, że łódzka konwencja odbywa się na kilka dni przed inauguracją roku szkolnego. Jak powiedział, dla SLD edukacja to jedno z najważniejszych zadań. "Po rządach Tuska będziemy musieli odbudować tysiące zlikwidowanych szkół. I my to zrobimy" - powiedział.

Lider SLD mówił również o młodych ludziach, którzy - jego zdaniem - nie mają obecnie żadnych perspektyw, zarówno na tanie mieszkanie jak i dobrze płatną pracę. Przypomniał, że i dla tych ludzi Sojusz przygotował specjalny program. Zwrócił uwagę, że na listach SLD w wyborach do parlamentu jest bardzo dużo młodych osób, które "wniosą nową jakość w pracach Sejmu i Senatu".

Po zakończeniu konwencji, Napieralski i inni politycy SLD spotkali się z rodzicami likwidowanych szkół

Mówiąc o kandydatach Sojuszu w regionie łódzkim, ocenił, że to silna drużyna, która potrzebna jest w parlamencie. Jest też przekonany, że każde miejsce na liście wyborczej daje szansę na wybór.

Przedstawiając lidera listy - szefa SLD w regionie Dariusza Jońskiego - podkreślił, że pierwsze miejsce to wielka odpowiedzialność, to olbrzymie zaufanie do kandydata oraz wysoka ocena jego dotychczasowego dorobku.

Drugie miejsce na łódzkiej liście przypadło posłowi Sylwestrowi Pawłowskiemu, trzecie radnej Małgorzacie Niewiadomskiej-Cudak. Czwarta jest prof. Uniwersytetu Łódzkiego i obecna poseł Zdzisława Janowska, piąty b. trener siatkarek Andrzej Niemczyk.

W wyborach do Senatu w jednym z dwóch okręgów obejmujących Łódź kandydatem SLD jest b. szef tej partii w regionie i b. wojewoda łódzki Krzysztof Makowski. Drugą osobą, którą poprze Sojusz jest b. marszałek województwa Włodzimierz Fisiak, który powalczy o mandat senatora z list ruchu Obywatele do Senatu (OdS).

Po zakończeniu konwencji, Napieralski i inni politycy SLD spotkali się z rodzicami likwidowanych szkół. W połowie maja łódzcy radni przyjęli uchwałę w sprawie likwidacji trzech szkół w mieście; podtrzymali też zamiar likwidacji kolejnych ośmiu placówek, m.in. SLD było temu przeciwne.