44 proc. kandydatów na listach wyborczych SLD w Małopolsce to kobiety - poinformował podczas sobotniego briefingu w Krakowie przewodniczący Rady Krakowskiej SLD Grzegorz Gondek.

Jak poinformował, na krakowskiej liście znalazło się 12 kobiet reprezentujących różne zawody i środowiska. Jako druga na liście (po rzeczniku prasowym partii Tomaszu Kalicie) figuruje Elżbieta Bińczycka z Partii Demokratycznej.

Na dalszych miejscach znalazły się m.in. przewodnicząca Małopolskiego Forum Równych Szans i Praw Kobiet Irena Czerkas; przewodnicząca koła kobiet SLD Ewa Marcinek i szefowa młodzieżówki Karolina Matczuk oraz przedstawicielki związków zawodowych, organizacji pozarządowych i prywatnych przedsiębiorców.

Kandydatką do Senatu z okręgu 32 będzie pielęgniarka z 38-letnim stażem pracy i związkowiec Grażyna Gaj.

"Wybory pokażą, że rola kobiet w polityce będzie coraz większa i będą miały one łagodzący wpływ na sposób uprawiania polityki" - powiedział Grzegorz Gondek. Zapytany przez PAP, czy kobiety na listach SLD w Małopolsce nie są "kwiatkiem do kożucha" - zaprzeczył i wyjaśnił, że kandydatki reprezentują różne środowiska oraz zawody i współpracują z SLD.

Przyznał jednak, że na małopolskich listach nie ma kobiet na pierwszych miejscach. "Są dwie panie na drugich miejscach, trzy na trzecich; w skali województwa jest 44 proc. pań na listach, a 40 proc. w krakowskim okręgu. Naszym założeniem było, aby na listach był jednak "suwak", tzn. jeśli pierwszy jest mężczyzna, druga żeby była kobieta" - wyjaśnił.

"Konsultowaliśmy listy wyborcze w różny sposób, są na nich działaczki znane lokalnie, ale musieliśmy też listy konstruować w ten sposób, by znalazły się na nich osoby szerzej rozpoznawalne, które mogłyby pociągnąć listę" - przyznał szef krakowskiego SLD.

Jak podał, w okręgu chrzanowskim liderem jest przedstawiciel koalicji partii Zielonych Dariusz Szwed; w nowosądeckim przewodniczący zarządu małopolskiej rady SLD Kazimierz Sas; w krakowskim rzecznik partii Tomasz Kalita, a w Tarnowie Jakub Kwaśny, kandydat na prezydenta w ostatnich wyborach samorządowych.