Obecny poseł Tomasz Kamiński w Rzeszowie oraz Wojciech Domaradzki w Krośnie będą otwierać listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej na Podkarpaciu. W poniedziałek komitet wyborczy SLD w obu miastach złożył listy kandydatów wraz z wymaganą liczbą podpisów.

Kamiński powiedział na konferencji prasowej, że w Rzeszowie do listy dołączono ponad 12 tys. podpisów, natomiast w Krośnie ok. 10 tys. podpisów. "Mimo krótkiego czasu nie mieliśmy problemów ze zbieraniem podpisów" - podkreślił.

Kamiński zapowiedział, że celem minimum jest zdobycie czterech mandatów poselskich, po dwa w każdym podkarpackim okręgu.

W okręgu nr 23, obejmującym m.in. Rzeszów, pierwsze miejsce zajmuje Kamiński, druga jest Joanna Grobel-Proszowska ze Stalowej Woli. W latach 2001-2005 była posłanką z listy SLD, a obecnie jest radną miejską.

W drugim podkarpackim okręgu wyborczym, obejmującym m.in. Krosno i Przemyśl, liderem listy jest Wojciech Domaradzki, który w latach 2002-2005 był posłem z listy Sojuszu, obecnie prowadzi własną działalność gospodarczą. Druga na liście jest Anna Sokołowska z Krosna, przewodnicząca lokalnego koła SLD w tym mieście.

Lider SLD na Podkarpaciu poinformował także w poniedziałek, że z wyborów o mandat Senatora w okręgu obejmującym m.in. Dębicę i Mielec wycofał się kandydat lewicy, wiceprzewodniczący Sejmiku podkarpackiego Edward Brzostowski.

"Pan Brzostowski podał jako przyczynę rezygnacji powód osobisty. Jest nam przykro, tym bardziej, że moim zdaniem, miał dużą szansę na zdobycie mandatu, ale rozumiemy tę decyzję. W tym okręgu nie wystawimy innego kandydata" - dodał.

W wyborach do Senatu SLD na Podkarpaciu wystawi zatem trzech kandydatów, w jednym okręgu, rzeszowskim, poprze obecnego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

Kamiński podkreślił, że Sojusz zamierza wydać na kampanię wyborczą na Podkarpaciu ok. 200 tys. zł. Kandydaci SLD mają postawić głównie na bezpośredni kontakt z wyborcą, na ulicach pojawią się również billboardy.