Sąd Okręgowy w Zamościu unieważnił wybory wójta gminy Stary Zamość (Lubelskie) z powodu nieprawidłowości przy sporządzaniu listy wyborców przed drugą turą głosowania. Wójt Waldemar Raczyński zapowiedział odwołanie.

Sąd stwierdził wygaśnięcie mandatu wójta i nakazał przeprowadzenie ponownego głosowania - poinformował w środę PAP prezes Sądu Okręgowego w Zamościu Jerzy Rusin.

Przed II turą głosowania do rejestru wyborców w gminie Stary Zamość dopisanych zostało 35 osób. Sąd uznał, że dopisane zostały osoby, które nie spełniają wymogów stałego zamieszkania na terenie gminy i mogło to mieć wpływ na wynik wyborów.

Raczyński, który jest wójtem w Starym Zamościu od 1991 r., wygrał ubiegłoroczne wybory w II turze przewagą 36 głosów nad kontrkandydatką Jadwigą Kowalik. Popierający Kowalik komitet wyborczy "Nasz Dom" złożył do sądu protest wskazując m.in. na nieprawidłowe dopisanie do rejestru nowych wyborców.

Orzeczenie jest nieprawomocne, Raczyński zapowiedział, że odwoła się do sądu apelacyjnego. "Dopisani wyborcy mieszkają w naszej gminie, nawet jeśli zameldowani są gdzie indziej. Nie było naruszeń, które by mogły zdecydować o wyniku wyborów, zwłaszcza że dopisanych wyborców było mniej niż wyniosła moja przewaga" - powiedział Raczyński.