Pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej mec. Rafał Rogalski ujawnił w poniedziałek, że matka prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Jadwiga, nie przyjmie zadośćuczynienia za śmierć syna.

Na pytanie, czy matka byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Jadwiga przyjmie zadośćuczynienie Rogalski powiedział w radiu ZET: "nie mam żadnej wiedzy co do tego, a wręcz informacje, że zadośćuczynienie nie zostanie przyjęte".

Prokuratoria Generalna zaproponowała w styczniu, że każdy z bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej miałby otrzymać po 250 tys. zł zadośćuczynienia. Każdy z najbliższych członków rodzin ofiar (małżonek, dzieci i rodzice), kto zgłosi się do Prokuratorii i wyrazi wolę zawarcia ugody, otrzyma zadośćuczynienie w zaproponowanej wysokości za krzywdę niemajątkową związaną ze śmiercią osoby bliskiej.

Rogalski powiedział też w poniedziałek, że rodziny, które reprezentuje będą występowały jako pokrzywdzone w trakcie rosyjskiego śledztwa. "Już nawet można mówić o trzech przypadkach, kiedy występują, są pokrzywdzonymi i będą mogły zaskarżać decyzję, chociażby kończącą postępowanie rosyjskie" - mówił Rogalski.

Reklama

W miniony piątek na konferencji w Moskwie, w której uczestniczyli szef grupy śledczej Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Michaił Guriewicz i rzecznik Komitetu Władimir Markin, poinformowano, że rosyjskie śledztwo zbliża się do końcowego etapu, ale na razie trudno określić, jak długo będzie jeszcze trwało i jakie są ostateczne wnioski.