10 kwietnia, w pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej, o godz. 7 rano odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne odprawione na płycie lotniska wojskowego - takie ustalenie zapadło podczas spotkania metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza z przedstawicielami rodzin ofiar.

Rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej ks. Rafał Markowski poinformował PAP w komunikacie, że spotkanie dotyczące przygotowań do obchodów pierwszej rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem odbyło się w poniedziałek z inicjatywy rodzin. "Ustalono, że integralną częścią obchodów będzie nabożeństwo ekumeniczne, z wyłącznym udziałem rodzin i najbliższych. Nabożeństwo odprawione będzie 10 kwietnia o godz. 7.00 na płycie lotniska wojskowego Okęcie, z którego rok wcześniej o godz. 7.27 w ostatnią podróż wyruszyli uczestnicy tragicznego lotu do Smoleńska" - czytamy w komunikacie.

Podczas spotkania uzgodniono też, że o godz. 13 odbędzie się msza św. w Archikatedrze Warszawskiej w intencji wszystkich osób, które zginęły w katastrofie. W uroczystości udział wezmą rodziny i najbliżsi oraz biskupi polscy.

O uroczystościach na płycie lotniska miał też w poniedziałek rozmawiać z przedstawicielami rodzin minister obrony Bogdan Klich. Klich podkreślił w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami, że propozycja odprawienia mszy św. na lotnisku "jest dobrze przemyślana ze strony rodzin, nie budzi też kontrowersji". Minister poinformował też, że po przyjęciu ogólnego programu obchodów rocznicy katastrofy lotniczej w Smoleńsku MON zaplanuje wojskową ceremonię ku czci tragicznie zmarłych żołnierzy.

Kancelaria Prezydenta organizuje 10 kwietnia uroczystości państwowe na Powązkach, gdzie pochowana jest część ofiar katastrofy. Z kolei 9 kwietnia miałaby się odbyć pielgrzymka rodzin na miejsce wypadku do Smoleńska. Ma w niej wziąć udział pierwsza dama Anna Komorowska.