Telewizję publiczną, która boryka się z problemami finansowymi, czeka zalew pozwów od zwalnianych pracowników. Już dziś niemal połowa wszystkich procesów, w których stroną jest TVP, to sprawy wszczęte przez ludzi wyrzucanych z firmy przez kolejnych prezesów.

Od maja 2006 r., kiedy w fotelu prezesa TVP zasiadł Bronisław Wildstein, zwalniani pracownicy wytoczyli spółce 84 procesy. W ciągu niespełna czterech lat 18 osób swoje sprawy już wygrało, z jedną TVP podpisała ugodę, 10 postępowań umorzono, a w przypadku 9 osób powództwo oddalono. "Wynika z tego, że niemal połowę spraw telewizja de facto przegrała. To świadczy o braku wiedzy jej menedżerów i kadr spółki, którzy do takich sytuacji doprowadzili" - ocenia Dominika Staniewicz, ekspert od rynku pracy BCC. Zwolnieni dyrektorzy nieoficjalnie przyznają mu rację. "Każdy nowy zarząd robił czystki, bo trzeba było zrobić miejsce dla swoich. A przecież odszkodowań nikt nie płaci ze swojej kieszeni" - mówi jeden z byłych menedżerów TVP.

Sprawę z telewizją wygrali m.in. Tomasz Ziółkowski, dziennikarz sportowy i narzeczony Moniki Olejnik, publicysta Andrzej Kwiatkowski oraz zwolniona dyscyplinarnie przez Piotra Farfała dyrektorka biura programowego TVP Halina Przebinda. Zarzucono jej, że nie poinformowała szefostwa o swoim zwolnieniu lekarskim. W sadzie udowodniła, że dopełniła wszystkich obowiązków. TVP zawarła z nią ugodę i wypłaciła jej należną pensję.

Ile wyniosły koszty sądowych procesów, odszkodowań i wszystkich należności?

TVP nie chce o tym rozmawiać. W sądach ciągnie się jeszcze 45 procesów. O przywrócenie do pracy czy wypłacenie należnej odprawy walczą chociażby zwolnione dyscyplinarnie przez prezesa Piotra Farfała była rzeczniczka TVP i dyrektor marketingu Aneta Wrona, której zarzucono, że nie wykonała wstępnych badań pracowniczych.

Nowe władze telewizji też zwalniają, ale są przy tym znacznie ostrożniejsze. Z nieoficjalnych informacji wynika, że odprawom zaczął się przyglądać minister skarbu. Ubiegły rok TVP zakończyła ze stratą 100 mln zł.

Czytaj więcej: Dziennik.pl

Anna Nalewajk, Barbara Sowa