Rząd Szwecji poinformował w czwartek o przedłużeniu zakazu odwiedzin w domach opieki do 30 września, a także o porozumieniu z UE w sprawie zapewnienia krajowi 6 mln sztuk szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Według szwedzkiej minister ds. socjalnych Leny Hallengren szczepionka, która ma być wyprodukowana przez szwedzko-brytyjski koncern farmaceutyczny AstraZeneca, w pierwszej kolejności przeznaczona zostanie dla pracowników służby zdrowia oraz grup ryzyka.

W Szwecji koronawirus w największym stopniu dotknął domy opieki dla osób starszych, a wielu seniorów wciąż izoluje się w swoich domach. "Szczepionka, jeśli dojdzie do skutku, pomoże grupom, które nie nabędą odporności" - oświadczyła Hallengren.

Reklama

W czwartek w Szwecji w ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły trzy kolejne osoby. Łączny bilans ofiar śmiertelnych to 5805. Dotychczas koronawirusa potwierdzono u 85 810 osób, to jest o 399 więcej niż w środę.

Jak oceniła na konferencji prasowej Karin Tegmark-Wisell z Urzędu Zdrowia Publicznego, sytuacja epidemiczna w Szwecji "idzie w dobrym kierunku". Według niej liczba nowych zakażeń, zgonów oraz pacjentów na oddziałach intensywnej terapii utrzymuje się na znacznie niższym niż wcześniej poziomie. Zwróciła jednak uwagę na różnice regionalne, wzrost nowych przypadków koronawirusa w Skanii oraz spadek w Sztokholmie. Wyzwaniem jest koniec wakacji i rozpoczynający się w tym tygodniu rok szkolny.

ShutterStock