Zarzuty związane z działaniami poważnie naruszającymi porządek publiczny otrzymali znany opozycjonista Mikoła Statkiewicz i bloger Dzmitryj Kazłou – poinformowało Radio Swaboda, powołując się na adwokata Uładzimira Sazanczuka. Grozi im do 3 lat więzienia.

Obydwaj mężczyźni usłyszeli zarzuty z art. 342 par. 1 Kodeksu Karnego Białorusi – organizacja i przygotowanie działań, które poważnie naruszają porządek publiczny lub udział w takich działaniach. Z tego artykułu najwyższa możliwa kara to trzy lata pozbawienia wolności.

Jak pisze Radio Swaboda, podstawą do tych zarzutów stał się incydent podczas pikiety wyborczej w Grodnie 29 maja, w czasie której zatrzymano popularnego wideoblogera z ambicjami politycznymi Siarhieja Cichanouskiego. Później wobec niego i szeregu innych aktywistów wszczęto sprawę karną ze wspomnianego wyżej artykułu.

Statkiewicz, jeden z liderów opozycji, mówił wcześniej, że ostatni raz był w Grodnie jesienią ubiegłego roku.

Reklama

63-letni polityk od 1 czerwca przebywał za kratkami, odbywając dwie kary aresztu po 15 dni. W ostatnim dniu czerwca nie wyszedł na wolność w związku ze wszczęciem wobec niego postępowania karnego, które w środę potwierdził prawnik.

Bloger Dzmitryj Kazłou, znany także jako Szary Kot, odbywał w czerwcu karę 20 dni aresztu. Obaj są uznani za więźniów politycznych przez białoruskich obrońców praw człowieka.

Od początku trwającej na Białorusi kampanii przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 9 sierpnia, zatrzymano już kilkuset aktywistów. Wszczęto również kilka postępowań karnych, w tym wobec jednego z potencjalnych kandydatów – Wiktara Babaryki, któremu postawiono zarzuty prania pieniędzy, łapówkarstwa, niepłacenia podatków.

Zarzuty organizacji działań grupowych naruszających porządek publiczny usłyszeli popularni blogerzy i wideoblogerzy, znani z poglądów krytycznych wobec władz.

Po pokojowych akcjach solidarności z zatrzymanymi aktywistami minister spraw wewnętrznych oskarżył administratorów popularnych kanałów w komunikatorze Telegram o koordynację i organizację tych – zdaniem władz - nielegalnych akcji.

just/ kar/