IMGW wydał w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, dolnośląskim i opolskim. Alert drugiego stopnia obejmuje woj. podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie i śląskie.

Tam, gdzie obowiązuje alert pierwszego stopnia, instytut prognozuje wystąpienie burz z opadami do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami również może padać grad.

Z kolei na południu, gdzie obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, prognozuje się wystąpienie burz z opadami nawet do 60 mm oraz wiatrem w porywach do 90 km/h. Miejscami może padać grad. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, by unikać otwartych przestrzeni i nie chować się pod drzewami.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w obu przypadkach wynosi 80 proc.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.