Był moim Nauczycielem, pokazywał nam, że polityka jest służbą, a państwo ma być tak mocne, by chroniło słabszych i nie musiało bać się silnych - napisał o śp. Lechu Kaczyńskim prezydent Andrzej Duda. Poinformował, że Lech Kaczyński został upamiętniony w Archikatedrze Św. Jana.

"Był moim Nauczycielem. Pokazywał nam, że polityka jest służbą, a państwo ma być tak mocne, by chroniło słabszych i nie musiało bać się silnych. Prezydent RP prof. Lech Kaczyński został upamiętniony w Archikatedrze Św. Jana w Warszawie, w miejscu tak ważnym dla historii Polski" - napisał w sobotę na Twitterze Andrzej Duda.

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że w związku z obchodzoną 10. rocznicą katastrofy smoleńskiej z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie powstała okolicznościowa tablica upamiętniająca życie i działalność prezydenta RP śp. Lecha Kaczyńskiego.

Jak podkreślono, tablica została umieszczona w południowej ścianie Bazyliki. "Epitafium ma formę płyty z pomarańczowego marmuru z napisami wykonanymi z brązu. Przed płytą zaprojektowano pełnoprzestrzenne, wykonane z brązu popiersie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Całość w sposób wizualny i kompozycyjny nawiązuje do epitafiów istniejących już w przestrzeni Archikatedry. W ten sposób Prezydent Lech Kaczyński zostanie uhonorowany w wyjątkowym miejscu, które zapisało się w świadomości Polaków jako jeden z najważniejszych panteonów narodowych" - czytany.

Autorem projektu tablicy jest Łukasz Krupski, rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureat wielu nagród i twórca licznych prac rzeźbiarskich.

Uroczystość odsłonięcia okolicznościowej tablicy zaplanowano na 18 czerwca 2020 roku – w 71. rocznicę urodzin Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

18 kwietnia 2010 roku w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii; para prezydencka spoczęła w katedrze na Wawelu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów.(PAP)