W związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem w województwie lubuskim w środę w słubickim starostwie zebrał się sztab kryzysowy, podczas którego głos zabrała Państwowa Powiatowa Inspektor Sanitarna. Media obiegło nagranie opublikowane przez koscierzyna24.info na Facebooku. Caban-Korbas na posiedzeniu sztabu opowiadała m.in. o relacjach rodzinnych chorego. Mówiąc o tym, że próbowała uzyskać dane dotyczące pacjenta, powiedziała, że na tyle poczuł się lepiej, "że już się odgrażał". O Cybince, w której mieszka chory, powiedziała, że "podobno wygląda, jakby ją korniki zżarły".

W czwartek do tej sytuacji odniósł się Główny Inspektor Sanitarny. Instytucja uważa za niedopuszczalny sposób informowania o koronawirusie zaprezentowany przez inspektor Jadwigę Caban-Korbas podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego 4 marca. Dlatego też Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gorzowie Wielkopolskim w czwartek zwrócił się do starosty Leszka Bajona o odwołanie inspektor z zajmowanego stanowiska. Caban-Korbas została powołana na stanowisko 4 stycznia 2018 roku przez starostę Marcina Jabłońskiego.

Reklama

W czwartek rzecznik prasowy starostwa, Wojciech Obremski przekazał, że starosta Słubic Leszek Bajon spotka się z inspektor Jadwigą Caban-Korbas w związku z tymi wypowiedziami. Zastrzegł jednak, że podejmowanie pochopnych decyzji w obecnej sytuacji byłoby nie na miejscu, gdyż wypowiedzi nie dyskwalifikują jej kompetencji.